Digitalna Srpska

(VIDEO) JAPANCI LETE NA MJESEC Tokio prvi put pokušava da sleti na Zemljin prirodni satelit

Japan će danas započeti zahtjevan "svemirski manevar" i pokušati da prvi put sleti na površinu Mjeseca.

Indijski rover iznad Mjeseca
FOTO: ISRO OFFICIAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Do sada je to pošlo za rukom SAD-u, Kini, bivšem Sovjetskom Savezu i najskorije Indiji.

Japan je dao zeleno svjetlo svojoj svemirskoj letjelici (SLIM) da danas izvrši “precizno” slijetanje na Mjesec i tako postane peta zemlja svijeta koja je posjetila Zemljin satelit, prenosi Rojters.

SLIM je dostigao visinu od 15 kilometara iznad površine Mjeseca, gdje će započeti autonomni 20-minutni spust od ponoći u subotu (15:00 GMT petak), saopštila je Japanska agencija za istraživanje svemira (JAKSA).

Nazvan “Mjesečev snajperista”, SLIM će pokušati da sleti u okviru oblasti od 100 metara oko svoje mete, što predstavlja značajno uže područje slijetanja u odnosu na konvencionalnu preciznost od nekoliko kilometara.

Uspješno precizno slijetanje SLIM-a, prema riječima profesora Univerziteta Ritsumeikan Kazutoa Saikia koji je razvio SLIM-ovu blisku infracrvenu kameru za analiziranje mjesečevih stijena poslije slijetanja, pomoći će Japanu da svoju naprednu tehnologiju zadrži na veoma visokom nivou u svijetu.

Pročitajte još

SLIM je opremljen sa dvije male autonomne sonde, “vozila za lunarne izlete” LEV-1 i LEV-2, koje ce neposredne prije slijetanja biti puštene kako bi snimili slijetanje SLIM-a na površinu, piše AP.

Vozilo LEV-1, veličine je mikrotalasne rerne i opremljeno antenom i kamerom, dok je LEV-2 rover u obliku lopte opremljen sa dvije kamere, koji je razvila JAKSA zajedno sa Sonijem, proizvođačem igračaka Tomijem i Univerzitetom Došiša, prenosi Tanjug.

“Čeka nas 20 minuta užasa”

– Mislim da nas čeka 20 minuta užasa i da ćemo tokom perioda od usporavanja do slijetanja na površinu Mjeseca zaboraviti da dišemo – rekao je Kenji Kušiki iz projekta SLIM, a prenosi CNN.

Mali istraživački lender dizajniran je za demonstraciju izrazito preciznog slijetanja sondi koje su jeftine i lagane. JAKSA nada se da će ova nova tehnologija omogućiti spuštanja i na opasan, stjenovit teren, prenosi Index.hr.

Propao američki pokušaj

Podsjetimo, američka svemirska letjelica “Peregrine One”, lansirana prošle nedjelje sa ciljem slijetanja na Mjesec, uništena je iznad Pacifika pošto se suočila sa problemima.

“Peregrine One” je pretrpjela kvar u pogonu, što je podrazumijevalo curenje pogonskog goriva iz napuklog rezervoara oksidatora. Ovo je stvaralo potisak, okretalo letjelicu i sprečavalo je da svoje solarne panele stalno usmjerava ka Suncu, što je od ključnog značaja za održavanje napajanja.

Privatni operater, Astrobotik iz Pitsburga, naveo je letjelicu u Zemljinu atmosferu da izgori, prenosi BBC.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu