Banjaluka

JEDNOG PENZIONERA IZDRŽAVA 1,8 RADNIKA U Banjaluci nešto povoljnija ekonomska slika nego u Srpskoj

Na području grada krajem prošle godine bilo je zaposleno 71.809 radnika, dok je broj penzionera iznosio 40.143.

JEDNOG PENZIONERA IZDRŽAVA 1,8 RADNIKA U Banjaluci nešto povoljnija ekonomska slika nego u Srpskoj
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovi podaci navedeni su u informaciji o stanju u privredi koju je nedavno izradilo gradsko Odjeljenje za privredu. To praktično znači da u najvećem gradu Srpske na svakog 1,78 radnika dolazi jedan penzioner.

Računica je daleko ispod potrebnog, s obzirom da za optimalno funkcionisanje ekonomije i penzijskog sistema odnos broja zaposlenih i penzionera treba da bude najmanje 3 naprema 1, ali je opet bolje nego u ostatku zemlje.

Naime, ovaj odnos u Srpskoj prema zvaničnim podacima je 1,17 naprema 1, što je, upozoravaju stručnjaci, veoma negativna slika.

Što se tiče Banjaluke, taj odnos i nije toliko loš koliko je na nivou Srpske, gdje smo došli do toga da na jednog radnika ide skoro jedan penzioner. U trenutnim okolnostima, za Banjaluku su podaci više nego povoljni, i takav odnos bi trebao da bude najmanje na nivou RS da bi bio održiv penzioni fond, da bi se penzioneri mogli finansirati i da ne bi morali strahovati za isplatu penzija – komentariše ekonomista Predrag Duduković.

On još jednom naglašava da, ako se nastavi trend iseljavanja ljudi iz Banjaluke i generalno Republike Srpske, ne možemo nikako očekivati bolju situaciju na tržištu, već samo lošiju.

–  Moraju se zaustaviti tako masovni odlasci u inostranstvo, kako bi se bar u nekoj meri održao balans između zaposlenih i penzionera. Ako ne bude imao ko raditi, ako odnos radnika i penzionera bude 1:1, jasno je da se neće moći finansirati isplata penzija. Penzioni fond, koji je i ovako u nezavidnoj situaciji, biće u još težem položaju, jer može doći do problema u isplati penzija – poručio je on.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Broj zaposlenih u Banjaluci, prema tvrdnjama iz Gradske uprave, u posljednje tri godine povećan je za 4.400 i trenutno iznosi rekordnih 70.000 radnika. U ukupnom broju zaposlenih u gradu u 2018. godini, 60 odsto, odnosno 43.000 su činili radnici u privrednim delatnostima, dok ih je 40 odsto ili 28.000 bilo u neprivrednim organizacijama, ustanovama i institucijama.

Vodeća djelatnost na nivou grada je trgovina, gdje je zaposleno 12.800 radnika, drugorangirana je javna uprava, odbrana i osiguranje, dok prerađivačka industrija zauzima tek treće mesto.

Upravo ove parametre, smatra ekonomista Miloš Todorović, treba uzeti u obzir i kada poredimo odnos zaposlenih i penzionera. Sam omjer 1,78:1 u Banjaluci, kaže, nije tako crn, ali treba ipak imati na umu koliko je od toga radnika čije se plate finansiraju iz budžeta.

– U brojci od 70.000 zaposlenih su obuhvaćeni svi radnici, i u javnoj upravi, institucijama, organizacijama, ali osnovni razlog zašto poredimo broj penzionera i zaposlenih jeste da vidimo da li oni iz prihoda koje ostvaruju mogu finansirati penzije. Ova slika u gradu bila bi drugačija i možda realnija ako bismo izuzeli radnike na budžetu – zaključuje Todorović.

Prosječna neto plata zaposlenih na području Banjaluke na kraju prošle godine iznosila je 981 KM, što je za 124 marke više od prosjeka na nivou Srpske. Prosječna isplaćena penzija za decembar 2018. u Banjaluci iznosila je skoro 392 marke, što je za 25 KM više nego na nivou Republike.

Broj penzionera raste

Analiza i projekcija tržišta rada, koju je uradila Unija udruženja poslodavaca, pokazuje da broj penzionera raste brže od broja zaposlenih, što će se nastaviti i dalje.

Tako će, procjenuju, 2022. godine biti 285.000 penzionera, a 270.000 zaposlenih, što čini 0,95 zaposlenih radnika na jednog penzionera.

Kako su nedavno rekli iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, broj korisnika prava na penziju na kraju prošle godine bio je 253.952, dok je broj osiguranika bio 307.707.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu