Činjenica je da Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti čije je izmene Skupština usvojila 12. novembra prošle godine, dozvoljava da se donese odluka o obaveznoj imunizaciji za sve. Ta mjera, prema sada važećem zakonskom propisu spada u nadležnost ministra zdravlja, a donosi se posebnom uredbom, piše Blic.
Takozvana vanredna imunizacija – ona koja je uslovljena trenutnom epidemijom, prema članu 33 Zakona može biti – preporučena ili obavezna. Trenutno, u Srbiji je nivo – preporučene.
Navodi o obaveznoj imunizaciji zdravstvenih radnika krenuli su od same struke. Isprva su neophodnost vakcinacije isticali direktori klinika koje su u Kovid sistemu. Međutim, da se krenulo i u realizaciju, saopštio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar. On je istakao da bi Republička stručna komisija trebalo da donese odluku o obaveznoj vakcinaciji zdravstvenih radnika. Ministar je, kaže, saglasan sa takvom odlukom.
– Mislim da će Republička komisija, u kojoj su najeminentniji stručnjaci, donijeti odluku – poručio je je Lončar.
Zašto je obavezna imunizacija zdravstvenih radnika logična?
Imunizacija od Kovida ne bi bila prva koja je obavezna za zdravstvene radnike. Medicinari u svom kartonu već već imaju obavezu vakcinacije od gripa i hepatitisa B. Još uvijek nije objavljena zvanična brojka koliko je ljekara vakcinisano protiv kovida. Prema nezvaničnim procenama međutim, u državnim i privatnim ustanovama, imunizovana je polovina zdravstvenih radnika, dakle oko 50.000. Na jugu Srbije je primjera radi, vakcinu primila polovina medicinara koji su u kovid sistemu.
Prema mišljenju samih ljekara, vakcinacija u zdravstvenim ustanovama ne smije da bude stvar ličnog izbora, a posebno to ne bi smjelo u vrijeme epidemije. Procjena je da imunizacija od virusa koji trenutno hara nije pitanje ličnih prava već zdravstveni radnici moraju biti zaštićeni, ali i oni koje liječe.
Jedan od zagovornika obavezne imunizacije za zdravstvene radnike je i ljekar Radmilo Janković koji koordiniše kovid-bolnice na jugu Srbije. U izjavi za medije ovaj ljekar navodi:
– Nedopustivo je da se neko od zdravstvenih radnika ne vakciniše, da slučajno zarazi pacijente koji su u dovoljno teškom stanju, a koji nisu mogli da se vakcinišu iz nekog razloga. Zaista nema nikakve alternative.
U posljednje vrijeme pojavilo se nekoliko teorija koje prate navode o obaveznoj imunizaciji. Jedna od njih je i da se manje ljudi prijavljuje za vakcinu. Ipak, u realnosti jedina izvjesna teorija je da imunizacijom stižemo do kolektivnog imuniteta odnosno, života u kome nismo ugroženi.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon kaže za Blic da nije trenutak da se raspravlja o pravnoj regulativi, ali jeste da se uputi poziv za vakcinaciju jer brzina izlaska iz ove krize zavisi od imunizacije. Dokaz već imamo – brojke padaju u mjestima gdje je bilo masovnije vakcinacije.
– Kada je riječ o pravnoj regulativi trenutno su imunizaciju naša meritorna tijela definisala kao preporučenu. U situaciji u kojoj smo obaveznost vakcinacije postaje kristalno jasna kada je riječ o zdravstvenim radnicima. Oni moraju da štite sebe i svoje pacijente – poručuje doktor Kon.

Kako precizira, zakon dozvoljava dvije varijante preporučenu i obaveznu imunizaciju.
– Kovid je novi izazov za sve i u jednoj smo od najozbiljnijih svjetskih epidemija. U takvom situaciji realno je razmišljati o obaveznoj imunizaciji ne samo zdravstvenih radnika već i onih koji su u uslužnim delatnostima, šalterskim radnicima i ostalima, a što nije nemoguće u skladu sa zakonom. Obavezna imunizacija nije tema samo za zdravstvene radnike – kaže doktor Kon.
On ističe: “Ipak, u ovom trenutku je najvažnija odluka svakog pojedinca da se vakcioniše”.
Za sada najmanji odziv za vakcinaciju je u opštinama Merošina, Tutin, Žagubica, kao i u Novom Pazaru.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu