Magazin

Kada ostarite neće vam dodati ni času vode: 7 razloga zašto vas u starosti DJECA NEĆE NI POGLEDATI

Tihi telefon. Rijetke posjete. Formalne praznične čestitke... Kada veza sa djecom postane iluzorna, pitamo se: zašto? Odgovor se često krije u onome što smo radili, ili nismo radili tokom godina.

Kada ostarite neće vam dodati ni času vode: 7 razloga zašto vas u starosti DJECA NEĆE NI POGLEDATI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Mnogi roditelji očekuju da će im djeca u starosti biti oslonac.

Međutim, ako se veza s djecom svede na rijetke pozive i formalne čestitke, vrijeme je za preispitivanje. Ovih sedam modela ponašanja mogu dovesti do udaljavanja djece, a ujedno evo i savjeta šta treba da izbjegavate i kako možete da obnovite bliskost.

Emocionalna ucjena pod maskom žrtvovanja

Stalno podsjećanje na roditeljske žrtve (“Sve sam učinio za tebe”) može izazvati osjećaj krivice kod djeteta, umjesto zahvalnosti. Umjesto toga, izrazite radost zbog njegove prisutnosti i komunikacije.

Pročitajte još

Nespremnost na priznanje grešaka

Odbijanje da priznate sopstvene greške može stvoriti zid između vas i djeteta. Jednostavno “izvini” može obnoviti povjerenje i pokazati vašu spremnost na rast i promjene.

Nametanje sopstvenih životnih izbora

Vjerovanje da znate šta je najbolje za dijete može ga udaljiti. Umjesto da namećete svoje stavove, podstaknite dijalog i poštujte njegove odluke.

Kritikovanje djeteta pred drugima

Govorenje negativno o djetetu pred drugima može narušiti povjerenje. Čak i ako dijete to ne čuje direktno, može osjetiti izdaju. Umjesto toga, govorite o njemu s poštovanjem, čak i kada izražavate zabrinutost.

Zahtijevanje pažnje bez uzvraćanja

Ako očekujete da vam dijete posvećuje pažnju, ali ne pokazujete interesovanje za njegov život, veza može oslabiti. Slušajte ga s iskrenim interesovanjem i bez osuđivanja.

Negiranje djetetovih emocija

Rečenice poput “Ne pretjeruj” ili “Svi imaju probleme” mogu umanjiti djetetova osjećanja. Prihvatite njegove emocije bez pokušaja da ih umanjite ili riješite odmah.

Pretpostavke o djetetovim osjećanjima

Govorenje djetetu kako se osjeća (“Nisi tužan, samo si umoran”) može ga navesti da se povuče. Umjesto toga, pitajte ga kako se osjeća i slušajte bez predrasuda.

Održavanje bliskog odnosa s decom zahtijeva stalno ulaganje, razumijevanje i spremnost na promjene. Ako prepoznajete neka od ovih ponašanja kod sebe, nije kasno da ih promijenite i obnovite vezu s djecom, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu