Onaj ko nije posadio paradajz ne zna radost koju izazivaju prvi zreli plodovi i njihov pun ukus i slast. Pravi baštovani se već spremaju da zasade prve sadnice paradajza u bašti. Paradajz je biljka koja je veliki potrošač, uzima sve minerale i vitamine iz zemlje, a ako je zemlja siromašna paradajz neće uspijeti.
Baštovani to znaju, pa se trude da što više oplode i obogate zemljište.
Svi mi imamo sjećanje na neki paradajz koji nam je bio ukusan, nekad davno. Ali, paradajz od prije 40 godina iz bašte moje prababe i paradajz neke tetke iz Šumadije ili nečije ujne iz Srema, vjerovatno nemaju veze jedan s drugim. Još ako je u međuvremenu širenje gradova i izgradnja čitavih naselja pregazilo neku staru baštu koje se sjećate i ponekad i čitave dijelove gradova, šanse da nađete „baš taj“ paradajz su minimalne.
Evo kako da uzgajate najbolji i najslađi paradajz na svijetu.
Izaberite najbolju sortu paradajza
Prvi paradajz je bio manji i svijetlije boje. Vremenom je napredovala proizvodnja paradajza, što je stvorilo primamljiv plod jarko crvene boje. Izaberite sortu koja vam odgovara i uzgajajte je, piše Krstarica.
Uzgajajte sortu koja dobro uspijeva u vašoj bašti
Morate znati ph vrednost tla u vašoj bašti. Da li je to mesto sa velikim padavinama, da li imate dovoljno sunca? Kada shvatite kakvo dvorište imate, zapitajte se koja sorta paradajza najbolje uspijeva u tim uslovima, a zatim je pronađite i posadite.

Ranije posadite paradajz
Paradajz voli toplu zemlju. Stoga, posijte ga 8 nedjelja nakon posljednjeg mraza. Ako ste potpuno sigurni da neće biti većih vremenskih kolebanja, tek onda posadite paradajz u bašti. Ova biljka ne voli izlaganje niskim temperaturama.
Obezbijedite mu sunce
Paradajzu je potrebna sunčeva svijetlost. Da biste dobili sočne i slatke plodove paradajza, posadite ga na mjesto gdje će imati 6 do 8 sati direktne sunčeve svjetlosti.
Posadite ga u bogato zemljište
Zemljište mora biti dobro đubreno visokokvalitetnim organskim đubrivom. Takođe se uvjerite da je tlo dobro drenirano i da ne zadržava višak vlage. Paradajz voli kalcijum i magnezijum, pa se pobrinite da to dobije. Ljuske jaja su idealne kao kompost u zemljištu paradajza, a takođe su i dobra zaštita od puževa.
Posadite sadnice paradajza duboko
Što dublje zakopate sadnicu paradajza – to bolje! Prvo postepeno izlažite sadnice suncu i sakrijte ih sedam do 10 dana. Kada se sadnica paradajza navikne na sunce, presadite je. Napravite veliku rupu u koju ćete prvo dodati kompost ili organsko đubrivo, dobro zalijte, a zatim ukopati sadnicu. Cilj ove duboke sadnje je da se obijezbedi da korjeni biljke nisu izloženi tokom bilo kog perioda rasta.
Neka bude toplo

Neko koristi crnu foliju oko biljke paradajza, koja će sprječiti rast korova ali i dodatno sačuvati toplotu oko paradajza. Ova folija će reflektovati sunčeve zrake u plodove, ali će zaštititi biljku od štetočina. Što više pažnje to bolje
Paradajz voli da ga paze i maze. Redovno ga zalivajte, zatvorite praznine i zaštitite od štetočina. Pored nje obavezno posadite somot koji će ga zaštititi od krompirove zlatice, koja ponekad zna da je napadne.
Postoji čak 5 stvari koje možete staviti u rupu u koju ćete saditi paradajz, a to su:
Kompost
Obavezno stavite gletericu ili dve pune komposta u rupu u koju ćete posaditi paradajz.
Riblja glava
Da, dobro ste čuli. Glava sirove ribe će polako trunuti i tako će otpuštati đubrivo, a paradajz će uzeti sve potrebne minerale.
Azot
U rupu u koju ćete posaditi paradajz treba staviti đubrivo na bazi azota. To je ono što paradajz treba da raste i daje im fosfor kada su u fazi cvjetanja. Ovako zasađen paradajz neće trebati prihranjivati azotom do cvjetanja.

Trulo lišće
Trulo lišće će vratiti sve hranljive materije u zemlju i zadržati vlagu unutar rupe u koju ste posadili paradajz. Osim toga, tlo će biti rastresito i paradajz će moći da razvije jake korjene.
Obrađeni stajnjak
To je suvo zlato za svaku baštu. Ako ga imate, obavezno ga koristite prilikom sadnje paradajza.
Snagu i rast biljaka nećemo povećati budemo li biljkama sve servirali, zalijevali svaki dan. Bolje je zaliti jače svakih nekoliko dana, a u međuvremenu neka se malo bori sama. Inače će imati plitko korijenje i neće se sama moći braniti od suše, bolesti i slično. Čim joj omogućimo upijanje hranjiva iz dubine, biljka će biti jača.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu