Banjaluka

Kako spasiti glavu od ovog kijameta? Zbog učestalih oluja BANJALUKA MORA HITNO da uradi 2 stvari

Ako ni po čemu drugom, bar po vremenskim (ne)prilikama smo, definitivno, postali dio svijeta. Kao i svuda na planeti i u Banjaluku su klimatske promjene donijele učestale oluje i jake kiše, kojih će ubuduće biti još više.

Kako spasiti glavu od ovog kijameta? Zbog učestalih oluja BANJALUKA MORA HITNO da uradi 2 stvari
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Jaki olujni vjetovi će biti sve učestaliji u gradu, a sve će više biti i intenzivnih padavina – kaže klimatolog Goran Trbić, profesor Prirodno matematičkog fakulteta u Banjaluci.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

I drugi klimatolozi već odavno upozoravaju da se u takvoj situaciji gradovi moraju prilagoditi, ako hoće da opstanu. Naši gradovi, pa i Banjaluka, građeni su za drugačije vremenske i klimatske uslove, pa njihova infrastuktura ne može podnijeti žestoke udare vjetra i kiše.

Pročitajte još

-U Banjaluci je, prije svega, kanalizacija za oborinske vode neodgovarajuća. To vidimo i u drugim gradovima, gdje su, kao i u Banjaluci, mnogo učestalije takozvane “urbane poplave”, kada voda kulja iz šahtova, nego poplave izazvane izlivanjem rijeka – kaže Trbić.

Zato su, poručuje ova klimatolog, Banjaluci potrebni drugačiji sistemi odvodanjavanja padavinskih voda.

– To jeste veliki poduhvat, ali se mora hitno rješavati – kaže Trbić.

FOTO:  MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Druga stvar koja je Banjaluci neophodna, jeste temeljit pregled drvoreda, kako bi se dotrajala i bolesna stabla zamijenila mladim i zdravima.

-Podvlačim da staro i bolesno drveće treba zamijeniti, a ne ukloniti. Aleje Banjaluci mnogo znače u ovakvim klimatskim uslovima. Ali, naravno, ne smijemo rizikovati da pod udarom oluje slomljeno drvo nekom padne na glavu – kaže profesor Goran Trbić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu