
Aleje straha
Banjaluka je već decenijama poznata po raskošnim alejama. Nekad su ih zvali Aleje uzdisaja, zbog zaljubljenih parova, koji su šetali, zagrljeni, pod krošnjama.
Banjaluka je već decenijama poznata po raskošnim alejama. Nekad su ih zvali Aleje uzdisaja, zbog zaljubljenih parova, koji su šetali, zagrljeni, pod krošnjama.
Ova godina će biti najtoplija u svijetu otkad se provode mjerenja, a očekuje se da će se izuzetno visoke temperature zadržati barem još u prvih nekoliko mjeseci 2025, najavili su naučnici iz Evropske unije.
Neuobičajeno visoke temperature zabilježene su krajem novembra na jugozapadu Francuske, a u noći između utorka i srijede registrovano je čak 26,9 stepeni Celzijusa, prenijeli su danas francuski mediji.
Čak 44 vodeća svjetska klimatologa pozvala su političare nordijskih zemalja da se hitno pozabave, kako se sada čini, neizbježnim kolapsom Atlantskih struja, a to će imati razoran uticaj na klimu.
Obilne padavine izazvale su nezapamćene poplave u zemljama Srednje Evrope. Najmanje osam ljudi je stradalo, a bujice nose sve pred sobom.
Stiže novi toplotni talas. I potrajaće. Vraćaju se temperature do 40 stepeni.
Nakon što su klimatolozi proglasili nedjelju najtoplijim danom, postavljen je novi rekord - najtopliji dan bio je ponedjeljak.
Toplotni talas zahvatio je BiH, ali i regiju. Temperature su danima iznad prosjeka. Meteoalarm danima izdaje upozorenja, regije su u crvenom.
Mjesec za nama je bio najtopliji juni otkako postoje mjerenja, objavila je služba Evropske unije za praćenje klimatskih promjena.
Opasna zimska oluja pogodila je velike dijelove zapadne SAD.
Meteorološka agencija Ujedinjenih nacija saopštila je danas da su se glečeri smanjili više nego ikada od 2011. godine do 2020. godine i da je na Antarktiku izgubljeno više od 75 odsto leda u poređenju sa prethodnih deset godina, a ova vijest može da utiče i na sve ekstremnija ljeta i zime u Srbiji!
Ako ni po čemu drugom, bar po vremenskim (ne)prilikama smo, definitivno, postali dio svijeta. Kao i svuda na planeti i u Banjaluku su klimatske promjene donijele učestale oluje i jake kiše, kojih će ubuduće biti još više.
Kad krene oluja, pa izgleda da će krovovi poletjeti kao da su od kartona, vjetar se zaplete u krošnjama aleja i - opasnost nestane.
Danas je Svjetski dan jabuke, posvećen voću koje se gaji i jede širom planete, i koje ima posebnu simboliku u tradiciji mnogih naroda, pa i srpskog.
Vreli temperaturni talas koji je zahvatio Srbiju i Republiku Srpsku posljednji je ovakve snage ovog ljeta, a zadržaće se do utorka, 29. avgusta, rekao je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije Slobodan Sovilj.
Veliko nevrijeme pogodilo je Sloveniju i Hrvatsku. Bujice vode nosile su sve pred sobom. U BiH je pala temperatura, a meteorolozi najavljuju 18 stepeni Celzijusovih.
Blaga zima, nakon koje su uslijedili kasni proljetnji mrazevi, desetkovala je rod voća u Srpskoj. Ono što je ostalo, uništilo je olujno nevrijeme. Oluje su porušile i plastenike povrćem, a rod žita je najlošiji u posljednjih 10-ak godina.
Usljed drastičnih klimatskih promjena koje su širom svijeta izazvale katastrofalne požare i oluje, naučnici upozoravaju na još jednu opasnost - slabljenje okeanskih struja.
Društvenim mrežama posljednjih dana širi se mem koji poručuje da su vrućine sa kojima se trenutno bori velik dio svijeta na sjevernoj hemisferi nešto što je tek uvod u ono što nas čeka.
Službeni početak zime je za nešto više od 2 mjeseca i, iako se mnogi Evropljani možda već navikavaju na jesenske rutine, AkuVeterova ekipa meteorologa već je sastavila prognoze za ono što će zima donijeti Evropi.