Društvo

Kako zaštiti djecu od sunčanice: Pedijatar upozorava na koje simptome roditelji treba da obrate pažnju

Pred nama su dani izuzetno visokih temperatura, koje mogu biti opasne po zdravlje, pa je važno znati kako zaštititi djecu od toplotnog udara.

Djeca
FOTO: NEMOURS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kako sačuvati djecu u ovim tropskim danima. Obično se savjetuje da djeca ne izlaze od 10 do 17 časova na sunce, prenosi Blic.

– Djeca nekako tad najviše vole da izlaze. Taj boravak na igralištu i na plaži može da bude opasan, a da mi to ne primjetimo. Naročito kod djece koja su aktivna napolju, često nastane sunčanica, kada sunce djeluje na djecu naročito u predjelu potiljka, a sa druge strane čest je toplotni udar u zatvorenim prostorijama, kada je temperatura visoka, a vlažnost velika – rekao je gostujući na TV Pink pedijatar Saša Milićević.

Milićević savjetuje da ko god je izložen suncu treba po vrućini da nosi kapu:

– Ako nosite bilo šta što direktno štiti glavu, praktično je nemoguće dobiti sunčanicu. Ako je dječija glava gola, onda je jako opasno jer nastaje otok moždanih struktura i zbog toga nastaje taj problem – rekao je Milićević.

Simptomi sunčanice

Sunčanicu je lako prepoznati. Kod osobe se najpre javlja glavobolja, crvenilo, povišena temperatura, malaksalost, a često se javlja i povraćanje. – U takvim situacijama je najvažnije prvo otići u hlad, najbolje staviti djete u neku zamračenu prostoriju, djete treba istuširati da se rashladi ali ne previše hladnom vodom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu