Magazin

SUNČANICA ILI TOPLOTNI UDAR Evo kako možete znati o čemu se radi, jedan važan simptom je odgovor

Doktori imaju pune ruke posla kada je u pitanju zdravstveno stanje građana narušeno visokim temperaturama.

SUNČANICA ILI TOPLOTNI UDAR Evo kako možete znati o čemu se radi, jedan važan simptom je odgovor
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Vrijedi poslušati njihove savjete o tome kako razlikovati stanja koja u našem organizmu mogu nastati ovakvim nepogodama.

Doktorka Rialda Blažević pojasnila je da postoje četiri stepena poremećaja zdravstvenog stanja uzrokovanog djelovanjem visoke temperature. Blaža dva koja znače toplotnu iscrpljenost i toplotne grčeve. Onda nešto teža – sunčanica. Najteži oblik oštećenja zdravstvenog stanja, uzrokovanog djelovanjem visoke temperature jeste toplotni udar.

Pročitajte još

– Ono što karakteriše toplotni udar u odnosu na ova tri prethodna stanja, jeste da dolazi do potpunog sloma termoregulacionog mehanizma organizma. Dakle postoji jedan zaštitni mehanizam kojim se organizam brani od viška toplote, a to je znojenje. U ovoj situaciji kod toplotnog udara, to znojenje prestaje. Tako da, temperatura tijela nekontrolisano raste, ide i preko 40 stepeni Celzijusa, dešavaju se promjene povećane dehidratacije, a prije toga je čovjek izgubio veću količinu tečnosti prethodnim znojenjem. Dolazi do zgušnjavanja krvi, povećava se viskoznost krvi i samim tim to predstavlja veliku opasnost za srčane bolesnike, da se razvije srčani udar, novi srčani udar, moždani udar i slično – objasnila je ona u programu N1.

Ono što doktori savjetuju jeste da se izbjegavaju izlasci između 10 i 17 sati.

– Ako već moraju, a veliki broj njih mora vani, onda treba da se adekvatno obuku. Prozračna svijetla odjeća, od prirodnog materijala. Obavezno zaštiti glavu kapama, šeširima, zaštiti oči naočalama. Ponavljam, obilno nanijeti sloj kreme sa visokim zaštitnim faktorom na otkrivene dijelove tijela. Sljedeći momenat adekvatno se hidrirati, uz sebe uvijek nositi bočicu tečnosti. S obzirom da organizam gubi osim vode i minerale, elektrolite, onda je to tečnost sa dodatkom kalijuma, kalcijuma, natrijuma, hlora i magnezijuma – pojasnila je Blaževićeva, piše N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu