Društvo

Keranje nije više za svakoga: Zanatlije sada mogu da ZAŠTITE PROIZVODE kao intelektualno vlasništvo

Zanatlije u BiH sada mogu zaštititi svoje proizvode od krađe intelektualnog vlasništva uz pomoć novog registra koji je pripremio Institut za intelektualno vlasništvo, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Keranje nije više za svakoga: Zanatlije sada mogu da ZAŠTITE PROIZVODE kao intelektualno vlasništvo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

USAID-ov Projekat razvoja održivog turizma u BiH je s Institutom radio na razvijanju registra koji će zanatlijama omogućiti zaštitu svojih proizvoda kroz jedan ili više oblika intelektualnog vlasništva, kao što su patent, industrijski dizajn, žig ili zaštita oznake geografskog porijekla.

Patentom se štiti novo rješenje nekog tehničkog problema, industrijskim dizajnom štiti se novi spoljni oblik ili izgled proizvoda, a žigom se štiti neki znak koji služi za razlikovanje od sličnih proizvoda i/ili usluga na tržištu. Za proizvode tradicionalnih i starih zanata najčešće se primjenjuje zaštita geografske oznake ili žiga garancije.

Jedan od primjera za obilježavanje zanatskih i proizvoda domaće radinosti koji su prošli proceduru i dobijanje geografske oznake je “Gračaničko keranje”, što znači da je ova vještina upisana u Registar geografskih oznaka pri Institutu za intelektualno vlasništvo BiH.

Pročitajte još

Keranje je ručni rad iglom gdje se prave gutice od konca i na taj način oblikuju detalji. Prepoznat je još u 19. vijeku, kad su kerani motivi krasili domove uglednih porodica. Vrlo je precizan, trajan i skup rad.

– Krađa intelektualnog vlasništva je globalni problem koji nanosi štetu stvaraocima – velikim i malim, komercijalnim i privatnim. Ovaj registar predstavlja ozbiljnu inovaciju za one sektore privrede koje pokreće dizajn zaštićen kao intelektualno vlasništvo – rekla je Kortni Čab, direktorka misije USAID u BiH.

USAID-ov projekat “Turizam” predstavio je ideju registra Institutu i radio je na njegovoj pripremi, s krajnjim ciljem povećanja broja zaštićenih proizvoda na tržištu.

Registracija proizvoda podrazumijeva podnošenje prijave Institutu koji, nakon njenog odobravanja, objavljuje prijavu žiga u Službenom glasniku Instituta. Nakon donošenja rješenja o priznanju i isprave o žigu, registrovani žig će biti objavljen u Službenom glasniku, što znači da je žig zaštićen. Povrede intelektualnog vlasništva mogu biti predmet krivičnog progona ili parničnog postupka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu