Prijetnje po egzistenciju su stvarne – očekujemo da će ispod granice siromaštva biti gurnute ranjive porodice koje već sada žive u težim uslovima, a očekujemo još dublje podjele između formalne i neformalne privrede, javnog i privatnog sektora, te velikih nasuprot mikro, malih i srednjih preduzeća – navodi Nedera u autorskom tekstu.
Ona očekuje da će, vjerovatno, doći do usporavanja napretka koji je postignut tokom proteklih godina, a u nekim slučajevima čak i do nazadovanja.
– Pozivamo na proces oporavka u kojem niko nije izostavljen, te na oporavak koji je pametan i ubrzan, umjesto da samo riješimo hitne probleme i vratimo se na status kvo – rekla je Nedera.
Prema njenim riječima, rast u BiH je i prije epidemije virusa korona bio ugrožen usporavanjem privrede zbog posljedica globalnih ekonomskih trendova i ekonomskih kretanja u evrozoni u periodu 2018. i 2019. godine.
– Najveću štetu pretrpjeli su sektori koji se oslanjaju na lične usluge poput turizma, ugostiteljstva, trgovine, prevoza i skladištenja, kulturne i kreativne industrije, kao i radno intenzivne industrije. Posljednih godina otkriven je potencijal turizma da postane pokretač privrede, a sada je posebno teško pogođen pandemijom – dodala je ona.
Nedera je navela da se broj međunarodnih turista u BiH između januara i juna 2020. godine smanjio za 71 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a ugrožene su hiljade radnih mjesta u turističkoj industriji, dok prihodi od opadaju za gotovo 80 odsto.
Ona navodi da je kriza imala značajne efekte i na tržište rada.
Prema izvještajima Agencije za statistiku BiH, stopa nezaposlenosti porasla je za 5,8 odsto od marta do jula.
– Zajedničkom saradnjom, te zagovaranjem i realizacijom boljih rješenja možemo obezbijediti da niko ne bude izostavljen dok zajednički obnavljamo ekonomiju i egzistenciju – poručila je Nedera.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu