Da li je Njemačka zaista bliže bankrotu nego Republika Srpska, kao što je ustvrdio Dodik, odgovor i pojašnjenje tražili smo od ekonomskih stručnjaka.
Ekonomista Zoran Pavlović na prvom mjestu ističe da države, po definiciji i statusu, ne mogu bankrotirati.

– To je nešto što se rijetko dešava, a kad se desi nije naročito objavljeno. Recimo, mogu da navedem primjer Argentine, koja je dva puta bankrotirala. Postoje neki metodi koji dovode zemlju u situaciju da ne može da vrati preuzete dugove. To je jedna od generalnih karakteristika situacije da ste došli u poziciju bankrota ako ne možete da vraćate svoje obaveze. To je situacija koja prije svega zavisi od snage jedne države, a snaga države se definiše ekonomijom – ima li ili nema biznisa, pravi li zemlja pare, u smislu poreskih prihoda koje može da ostvari, ili ne – objašnjava Pavlović za Srpskainfo.
Recesija i oporavak
Na pitanje da li će Njemačku prije snaći bankrot nego nas, kao što je prije par dana ustvrdio predsjednik Srpske, Pavlović odgovara da je cijela poenta priče u snazi ekonomije.
– Vraćam se na ono što je suština, a to je koliko vam je jaka privreda. Naša privreda nije jaka. Ako ima privrede, onda ima i mogućnosti zaduživanja i vraćanja dugova – zaključuje Pavlović.
Profesor ekonomije, Milenko Stanić, kaže da je nesporno to da njemačka privreda, od posljednjeg kvartala prošle godine, bilježi pad aktivnosti. Ističe da je tačno i to da je zabilježena recesija njemačke privrede u posljednjem kvartalu prošle godine, te prvom kvartalu 2023.

– Bilo je određenog pomaka nabolje u drugom kvartalu 2023, da bi u ovom, trećem kvartalu, ponovo bio zabilježen minus, odnosno pad privredne aktivnosti. To su pokazatelji da u Njemačkoj, odnosno njihovoj ekonomiji ima ozbiljnih problema, prije svega izazvanih energentskom krizom zbog sukoba u Ukrajini. To je izazvalo probleme prije svega u njihovoj autoindustriji, jer su određena tržišta za plasman njemačkih proizvoda umanjena, prije svega rusko i kinesko – ističe Stanić.
Međutim, on dodaje da je potencijal njemačke ekonomije takav da se tu radi o kratkoročnim poremećajima.
Paradoksalno poređenje
– Toga je bilo ranije, a biće i u buduće. Velike ekonomije, s obzirom na njihov potencijal, brzo izlaze iz krize i nakon recesivnog perioda takva ekonomija, po pravilu, brže raste – navodi Stanić.
Između ostalog, od procjenjuje da bi već do kraja ove, a posebno sljedeće godine, trebalo da dođe do smanjivanja kamatnih stopa, a što bi, prema Stanićevim riječima, dovelo do oživljavanja privredne aktivnosti u Njemačkoj, kao ključnoj ekonomiji EU, te i u drugim zemljama koje imaju slične probleme.
Što se tiče izjave predsjednika Srpske i lidera SNSD da je ekonomija Republike Srpske stabilnija od Njemačke, Stanić takva poređenja naziva „paradoksalnim“.
– Mi nemamo privredni potencijal ni približan njemačkom, isto kao ni strukturu privrede i privredni rast. Privreda Srpske je u poređenju s njemačkom beznačajna u svakom pogledu. Kod nas je dominantan javni sektor i nešto uslužnog sektora. Moramo da se radujemo da privreda Njemačke krene uzlaznim putem, jer to je jedna od ključnih zemalja u koju naši privrednici izvoze. Pad privredne aktivnosti u Njemačkoj jedino se još više može odraziti na pad privredne aktivnosti u Republici Srpskoj – zaključuje Stanić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu