Kolumne

Kočine veze s Banjalukom

Jedan od superstarova partizanske popularne mitologije je svakako Koča Popović, nadrealista, pjesnik, junak bitke na Sutjesci i na Zelengori, jedan od oslobodilaca Banjaluke od nacističkih okupatora 1945. godine.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Oslobadjajući Banjaluku, Koča je upoznao opasnu partizanku Leposavu Lepu Perović, prvoborca, rođenu u selu Mašići. Leposava je bila Kočina nevjenčana supruga, s kojom je bio u vezi do kraja života, 1992. godine.

Ostavili su za sobom legat prepun istorijskih dokumenata i umjetničkih slika i predmeta. Lepa je bila direktor Galerije fresaka u Beogradu, sa Kočom, je osim revolucionarnog zanosa, spajala i ljubav prema poeziji i slikarstvu.

Koča je bio prijatelj s Andre Bretonom i Žan Koktoom, pjesnicima nadrealizma, s kojima je provodio mnoge noći u boemskim četvrtima Pariza. Sa Markom Ristićem napisao je studiju „Nacrt za jednu fenomenologiju iracionalnog“, koja je postavila temelj nadrealizmu u Beogradu između dva rata.

Otišao je u Španski građanski rat, ponesen svojim revolucionarnim komunističkim idejama. Tito ga je postavio za komandanta Prve proleterske brigade, koja je imala presudnu ulogu u slavnim bitkama na Sutjesci i na Zelengori. U filmovima „Sutjeska“ i „Vrhovi Zelengore“ ne pominje se imenom, ali se pretpostavlja da je to partizanski komandant o kome se priča kao o legendi.

U dokumentarnom filmu o Koči Popoviću, koji je uradio Goran Marković, otkriva se da je on bio prava enigma i da nije bilo jasno za koga je zaista radio. Moguće da je to bila francuska tajna služba, jer je poslije Titove smrti bio protivnik struje koju je predvodio Slobodan Milošević. Koča je bio pravi ljevičar, vjerovao je u tekovine revolucije i nije mogao da prežali raspad Jugoslavije, koju je stvarao.

Preko svoje nevjenčane supruge Leposave održavao je kontakte s mladim umjetnicima iz Banjaluke i Bosne. Sudbina ga je povezala sa teritorijom BiH i RS na dramatičan način.

Goran Marković je napisao sljedeće o njemu u promo materijalu za svoj film: “Ko je Koča Popović? Umjetnik, pjesnik, nadrealista, filozof, ratnik, general, cinik, državnik, razmaženi bogataški sin, genijalni vojskovođa ili bonvivan? Srbin koji je prije maternjeg naučio francuski jezik, ubijeđeni komunista koji se podsmijevao komunističkoj dogmi, sportista, potpredsjednik Jugoslavije, koji je na posao dolazio svojim “spačekom”? Odgovor na ova pitanja mogao bi da glasi: sve ovo pomalo i ništa od ovoga sasvim. U stvari, ko je Koča Popović ostaje i dan-danas tajna.”

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu