Društvo

Kod većine izbijaju na licu: Koliko su opasne majmunske boginje i ko je u posebnom riziku od zaražavanja

U svijetu su do sada potvrđena 92 slučaja majmunskih boginja u 12 zemalja, a 28 sumnjivih slučajeva se ispituje.

Kod većine izbijaju na licu: Koliko su opasne majmunske boginje i ko je u posebnom riziku od zaražavanja
FOTO: INSIDE EDITION/YOUTUBE/SCREENSHOT

U Institutu za javno zdravstvo Srpske objašnjavaju da su majmunske boginje  virusna bolest uzrokovana virusom koji je sličan virusu velikih boginja, ali se ne širi među ljudima tako efikasno i smrtnost je veoma niska.

– Iako se bolest zove majmunske boginje, izgleda da majmuni nisu rezervoar virusa, nego se oni, kao i čovjek, slučajno zaraze. Prirodni rezervoar virusa su neke vrste vjeverica i drugih glodara u divljini u zemljama centralne i zapadne Afrike. U Africi su ljudske infekcije primijećene kroz rukovanje sa zaraženim majmunima, divovskim štakorima – kaže za Srpskainfo načelnik Službe za epidemiologiju u IJZ Srpske dr Nina Rodić Vukmir.

Pročitajte još

Prema njenim riječima, konzumiranje neadekvatno kuvanog mesa zaraženih životinja je mogući faktor rizika.

FOTO: INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVSTVO RS
FOTO: INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVSTVO RS

– Bolest prelazi na ljude u kontaktu sa izlučevinama bolesnih životinja. Takođe, može se prenijeti ugrizom ili ogrebotinom bolesne životinje. Sa čovjeka na čovjeka bolest se može prenijeti kapljičnim putem, odnosno  bliskim kontaktom, ali ne vazduhom kao gripa ili ospice, te kontaktom sa kožnim promjenama koje nastaju kod oboljelog – ističe Rodić Vukmir i dodaje da su, za sada, svi oboljeli muškarci između 20 i 40 godina starosti, a inficirali su se seksualnim odnosom sa drugim muškarcem.

– Međutim, ove boginje mogu dobiti i svim ostalim navedenim načinima prenosa. Razdoblje inkubacije majmunskih boginja obično iznosi od šest do 16 dana, ali može biti u rasponu od pet do 21 dan. Prvih pet dana bolest se ispoljava kao groznica, jaka glavobolja, otečeni limfni čvorovi, bol u leđima i izrazita slabost, a kožni osip obično počinje jedan do tri dana nakon početka groznice. Uglavnom se pojavljuje na licu i ekstremitetima. Kod čak 95 odsto inficiranih osip se pojavljuje na licu, a kod 75 odsto na dlanovima i stopalima. Može se pojaviti i u ustima, a svaki treći oboljeli ima osip i na genitalijama. Simptomi obično traju od 14 do 21 dan – ističe Rodić Vukmir.

Terapija majmunskih boginja usmjerena je na ublažavanje simptoma i sprečavanje komplikacija, kao što su sekundarne bakterijske infekcije.

Velike boginje su iskorijenjene vakcinacijom 1980. godine, a vakcinacija je od tada ukinuta. Ta vakcina, takođe, štiti od majmunskih boginja do 85 odsto.

Prvi ljudski slučaj u Kongu

Virus je prvobitno otkriven kod majmuna 1958. godine, odakle je i nastalo njegovo ime. Prvi ljudski slučaj zabilježen je u Demokratskoj Republici Kongo 1970. godine. Ima dva glavna soja: zapadnoafrički, koji je blaži i za koji se, za sada, misli da je u cirkulaciji, te centralnoafrički. Prvi slučajevi majmunskih boginja koji su se pojavili van afričkog kontinenta, otkriveni su na teritoriji Amerike 2003. godine i bili su povezani sa prenosom virusa sa prerijskih pasa, koji su držani kao ljubimci, na ljude. Tada je ukupno otkriveno 70 slučajeva. Tokom 2018. registrovan je veći broj inficiranih u Izraelu i Ujedinjenom Kraljevstvu i tada se radilo o osobama koje su putovale u Nigeriju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu