Tada ćelije tijela ne reaguju pravilno na insulin koji tijelo proizvodi, hormon koji reguliše šećer u krvi, inače poznat kao glukoza. Efekti su bili još jači kod žena koje su prošle kroz menopauzu.
– Tokom svog života, žene se suočavaju sa mnogim promjenama u svojim navikama spavanja zbog porođaja, odgajanja djece i menopauze. Tokom dužeg perioda, stalni stres na ćelije koje proizvode insulin može da izazove problem, koji na kraju dovede do dijabetesa tipa 2 – rekao je glavni autor studije profesor Mari-Pjer Sant-Onž sa Univerziteta Kolumbija.
Nalazi objavljeni u časopisu “Diabetes Care“ pokazuju da čak i blagi nedostatak sna, koji traje samo šest nedjelja, izaziva promjene u tijelu koje povećavaju rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
U studiji je učestvovalo 38 zdravih žena, od kojih je 11 bilo u menopauzi. Oni su rutinski spavali najmanje sedam i po sati, ali su za potrebe studije to smanjili na oko šest sati tokom šest nedjelja. Žene su praćene uređajima koji se mogu nositi, a istraživači su mjerili insulin, glukozu i tjelesnu masnoću.
Studija je otkrila da je nedostatak sna povećao nivo insulina natašte za više od 12 odsto ukupno, a za više od 15 odsto među ženama u premenopauzi. Insulinska rezistencija se povećala za skoro 15 odsto ukupno, a za više od 20 odsto među ženama u postmenopauzi, prenosi Index.