Iako djevojčice često bolje razumiju važnost vakcine protiv HPV virusa, doktori apeluju da je vrlo važno da je shvate i dječaci.
– Mi uglavnom govorimo o karcinomu grlića materice i to je ono što je zaista alarmantno i na čemu treba raditi. Međutim, sve nam je veći broj dokaza koji dolaze sa kondilomima koje izaziva ovaj virus. Tako da je liječenje dugotrajno i bolno, a da ne govorimo o toj nekoj psihičkoj komponenti koja takođe bude poremećena kod djece jer sve to treba da prođu kroz samo liječenje. Zatim, sam virus izaziva i orofaringealne karcinome, karcinome orofaringealne i genitalne regije. Tako da je ne samo značajna jer prevenira karcinom grlića materice, već prevenira i druge vrste karcinoma – pojašnjava doktorka Aleksandra Sekulić Frković.
Jedini uslov pred vakcinaciju jeste da dijete bude zdravo, odnosno da nema akutne bolesti, što će svakako ljekar utvrditi na licu mjesta, pregledom pred vakcinaciju.
Šta je HPV virus
HPV je grupa virusa koji se prenose seksualnim kontaktom i mogu uzrokovati različite promjene na koži i sluzokoži, uključujući genitalne bradavice i povezan je sa povećanim rizikom od razvoja karcinoma grlića materice i drugih karcinoma reproduktivnog trakta.
Postoji više od 100 različitih tipova humanih papiloma virusa (HPV).
HPV generalno ne izaziva nikakve simptome, međutim, može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme čak i bez simptoma.
Devet od 10 slučajeva HPV-a nestaje sam od sebe u roku od 2 godine bez ikakvih štetnih zdravstvenih problema. Kada ne prođe, može da izazove probleme, kao što su bradavice ili čak određene vrste raka.
Međutim, tip HPV-a koji izaziva bradavice nije povezan sa rakom. Ne postoji specifičan tretman za HPV virus.

Od kojih bolesti HPV vakcina štiti djevojčice
karcinom grlića materice
karcinom vulve i vagine
karcinomi anusa
karcinom usne duplje
karcinom ždrela
polne bradavice
Od kojih bolesti HPV vakcina štiti dječake
karcinom penisa
karcinomi anusa
karcinom usne duplje
karcinom ždrela
polne bradavice
Simptomi HPV-a oko genitalija, usta ili grla:
neobične izrasline
bradavice
grudvice
rane
HPV može da se širi širiti i kontaktom sa kože na kožu sa zaraženim područjima.
Šta su kondilomi i kako nastaju
Polne bradavice izazivaju humani papiloma virusi (HPV). U 90 odsto slučajeva izazivaju ih HPV tipovi 6 i 11. Infekcija se prenosi direktno genitalnim, oralnim ili analnim seksualnim kontaktom. Rijetko se infekcija može prenijeti sa inficirane majke na dete tokom porođaja.
Poslije inkubacije koja traje od tri nedjelje do godinu dana, na genitalijama ili u analnoj regiji muškaraca i žena javljaju se mala, bezbolna bradavičasta uzdignuća oštrih vrhova koje ponekad mogu da se spoje među sobom i prave karfiolaste izraštaje.
Kondilomi obično ne daju simptome, ali mogu biti praćeni svrabom ili pojavom bola.
Neliječeni kondilomi mogu da se uvećavaju, umnožavaju i spontano povuku, u 70 odsto slučajeva za godinu, a u 90 odsto za dvije godine. Mogu i da ostanu nepromijenjeni, a u tom slučaju, kod pet do deset odsto žena postoji rizik za pojavu prekanceroznih promena na grliću materice, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu