Svijet

KONTRAOFANZIVA RAZOČARALA Ukrajinci imaju 3 mjeseca prije nego što ostanu bez municije

Posmatrajući Ruse koji su se mjesecima ukopavali i utvrđivali na liniji fronta, Ukrajina i njeni zapadni saveznici bili su svjesni da nova kontraofanziva neće biti laka.

Vojnik gleda na dvogled
FOTO: OLEG PETRASYUK/EPA

Iako nisu očekivali munjeviti napredak viđen oko Harkova prošlog septembra, nade su bile da će Ukrajinci napredovati sa više uspjeha nego što su ga do sada imali.

Proljećna ofanziva se pokazala kao izazovnijom od očekivanog, čak i sa novim arsenalom zapadnog naoružanja i opremom i višemjesečnim pripremama. Lansirana je u junu, ali je njen napredak razočarao neke koji su se nadali bržem povraćaju okupiranih teritorija na jugu i istoku zemlje.

Ali, dok je Ukrajina planirala svoj kontraudar Rusi su dobro utvrdili svoje položaje duž 900 km linije fronta od granice Harkova-Luganska na sjeveroistoku Ukrajine, prema Hersonu na jugozapadu.

Zaista, ukrajinska kontraofanziva odvija se sporije, a vojni analitičari upozoravaju da bi šansa za proboj ruske odbrane i povratak teritorije mogla uskoro da se ugasi. Oni su istakli da se Ukrajinci sada suočavaju sa više linija ruske odbrane koja je u nekim slučajevima duboka 30 km i sastoji se od minskih polja, protivtenkovskih prepreka i široke mreže rovova i bunkera pokrivenih ruskim dronovima, artiljerijom i helikopterima.

Mala šansa za proboj

Jedan od najvećih problema Ukrajine je što je vremenski okvir za proboj ruske odbrane ograničen. Ostalo je svega još nekoliko ljetnih mjeseci da se napravi značajni pomak.

Majkl Klark, odbrambeni analitičar i bivši generalni direktor instituta RUSI, smatra da postoji rizik da će prva faza kontraofanzive, posvećena ispitivanju ruske odbrane, predugo da potraje.

– To je uvijek trebalo da bude ofanziva u dvije faze, sa nekom vrstom inicijalnog ispitivanja da se identifikuju slabosti ruske odbrane, što prati druga faza gdje ulažu velike snage u to. I dalje smo na prvoj fazi koja je potrajala duže od očekivanog – rekao je Klark u srijedu za CNBC.

Pročitajte još

– Ako ova prva faza potraje predugo, ostaviće sebi nedovoljno vremena prije nego što se promjene vremenske prilike, prije početka druge faze – dodao je on.

Iako vjeruje da je to malo vjerovatan scenario, Klark je ukazao da bi taj vremenski pritisak mogao da podstakne Ukrajinu da rasporedi svoje jedinice namijenjene za upotrebu u drugoj fazi kontraofanzive ranije od planiranog čemu se, kako je istakao, nada Rusija.

– Opasnost je u tome što neće moći da iskoriste većinu svojih snaga u dovoljnoj masi da naprave razliku… da naprave pravi udarac kad odluče da zaista krenu. Nisam pesimističan u vezi ove ofanzive, ali rizik da ovo možda neće uspjeti raste kako dani odmiču – rekao je Klark.

Vremenske prilike su jedno od najvećih ograničenja što se tiče vremena. Jesenje blato u Ukrajini učiniće ofanzivu daleko izazovnijom, a ponekad i praktično nemogućom, zbog neprohodnih puteva i polja. Konrad Muzika, stručnjak za vojnu obavještajnu službu i predsjednik konsultantske kuće “Rohan”, kaže da je “vrijeme uvijek bilo faktor” za Kijev.

Ljudi hodaju kroz ruševine
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

– Mislim da su Ukrajinci očekivali da će kontraofaziva sakupiti dovoljan zamah da im omogući da nastave da guraju na jug mnogo brže. Nažalost, to se nije dogodilo. Mislim da je fer reći da Ukrajinci imaju do tri mjeseca prije nego što ostanu bez artiljerijske municije i cijevi za svoje oružje i tri mjeseca dok teren ne postane previše blatnjav – rekao je Muzika.

Izgubljeni zamah

Obim izazova sa kojima se Ukrajina suočava postao je očigledan kad je rani zamah u kontaofanzivi – u kojem je povraćena šačica okupiranih sela na jugu – naizgled nestao.

Kijev je rekao da njegove snage sprovode kontraofanzivne akcije u najmanje tri područja i da djeluju u pozadini ruskih ofanzivnih operacija. Ukrajinsko Ministarstvo odbrane tvrdi da je oslobođeno oko 210 kvadratnih kilometara okupirane teritorije od juna. U međuvremenu, iscrpljujuća priroda kontraofanzive postaje sve očiglednija.

– Ukrajinci pretenduju da kažu da su “zauzeli rov” ili se “pomjerili 500 metara naprijed”… ali suštinski je ono što viđamo veoma teško vođena bitka na ukrajinskoj strani. Podsjeća me na borbe koje smo vidjeli od sredine prošle godine, kad jedna strana pokušava da potisne liniju fronta a druga je veoma dobro ukopana i pokušava da spriječi proboje – rekao je Muzika.

On je ukazao da su ukrajinski napadi na ruske položaje u toku i da su do sada bili prilično uspješni, ali da će bilo kakav napredak vjerovatno biti spor. Sem toga, očekivanja bilo kakvog većeg proboja u kontraofanzivi su bila mala među ukrajinskim vojnicima sa kojima je Muzika razgovarao na terenu.

Pročitajte još

– Ovo će morati da bude žestoka borba na iscrpljivanje nakon naredna dva-tri mjeseca. Cilj je da se nastavi gurati naprijed i polako oslobađa rov po rov. Upotreba oklopnih vozila je veoma ograničena jer je gustina ruskih ATGM (protivtenkovskih vođenih raketnih sistema) i artiljerije toliko velika da je i dalje rizično koristiti kombinovane oklopne formacije – rekao je Muzika.

– Ukrajinci će prosto morati da veoma polako napreduju i nastave da udaraju na rusku pozadinu u nadi da će ruska sposobnost da podrži snage na sjeveru biti dovoljno oslabljena da omogući pojačani tempo kopnenih napada na ukrajinskoj strani. U kojoj će mjeri ovo da bude uspješno, ne znam – rekao je Muzika.

Ukrajinski saveznici i dalje tvrde da će podržati Ukrajini koliko god da to bude potrebno. Američki general Mark Mili, načelnik Združenog generalštaba, smatra da je njena kontraofanziva “daleko od neuspjeha”, piše Blic.

– Mislim da je prerano to reći… Mislim da je ostalo još mnogo borbi i ostaću pri onome što smo ranije rekli – ovo će da bude dugo. Biće teško. Biće krvavo – rekao je on, prenio je Rojters.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu