Svijet

KRIZA ZBOG LIJEKOVA U Njemačkoj apoteke opustošene, bore se sa "neviđenom nestašicom"

Njemačke apoteke se bore sa neviđenom nestašicom lijekova, a razlog je to što jedva da ima domaće proizvodnje pojedinih lijekova, a i ona se proizvođačima ne isplati, piše Dojče vele (DW).

tablete
FOTO: V. LALIĆ/RINGIER

Nedostaju nam antibiotici, lijekovi protiv bolova, ali i za pritisak, kancer, želudac, srce, rekao je jedan od apotekara. U njegovoj apoteci u Berlinu trenutno nema 274 medikamenta, a poseban problem je nedostatak lijekova za djecu.

U Njemačkoj se svake godine proda više od deset miliona jsirupa za djecu, ali trenutno su police u apotekama uglavnom prazne. Nedostaju i penicilinski i antibiotski sirupi.

Pročitajte još

Problema sa snabdjevanjem bilo je i ljetos, ali samo sporadično, kaže farmaceut. To bi potrajalo možda dvije nedjelje, pa bi onda opet došlo. Sada je situacija zaista loša.

Očajni roditelji vec mjesecima o tome pišu na društvenim mrežama i forumima. Tu se raspravlja i o alternativama, ali sve češće je jedina opcija da dijete odvedu u bolnicu, jer hladnim oblogama kod kuće nisu uspjeli da mu spuste temperaturu.

Sirup protiv temperature za djecu

Međutim, zbog velikog broja slučajeva respiratornog sincicijalnog virusa (RSV), dječja odjeljenja su sada toliko preopterećena da čak i životno ugroženi mali pacijenti moraju satima da čekaju na prijem. Pošto su ambulante pune, deca se šalju kućama.

Pritom su lijekovi sve rjeđi i u bolnicama. U mnogim bolničkim apotekama zato su ponovo počeli sami da spravljaju sirupe za spuštanje temperature. I mnoge obične apoteke to rade. Ali, ako bi se uzeli u obzir troškovi za sirovine, osoblje i rad, flašica bi morala da košta dvadeset evra.

Neisplativa proizvodnja lijekova

Upravo je cijena dovela tržište u Njemačkoj u ovu situaciju, piše DW i ukazuje da se proizvodnja pojedinih preparata u Njemačkoj i Evropi farmaceutskoj industriji jednostavno ne isplati.

Na primjer, zdravstveno osiguranje plaća kompanijama 1,36 evra za flašicu sirupa paracetamola. Ta suma nije povećana već deset godina, a u međuvremenu je cijena aktivnog sastojka paracetamola samo ove godine poskupjela 70 odsto.

Eksplozija cijjene lekova i proizvodnje, uz zamrznute prodajne cijene, dovela je do toga da se lijekovi poput sirupa prave sa gubitkom. Nijedna firma to dugoročno ne može da izdrži, kaže Andreas Burkhard, generalni direktor farmaceutske kompanije Teva.

Ljekari, ali i opozicioni političari, zahtijevaju od savezne vlade hitne mjere. Mnogi traže da se održi samit savezne i pokrajinskih vlada o centralizovanim nabavkama lijekova, prenosi Dojče vele.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu