Kučan je, povodom pisanja Politike o Bratićevoj krivičnoj prijavi, za Radio Sarajevo rekao da te optužbe ne vode računa ni o činjenicama ni o istorijskom kontekstu.
Takođe, ne uvažavaju činjenicu da je u petak 28. jun, Vidovdan, i 30. godišnjica poznatog govora Slobodana Miloševića na Gazimestanu u kojem je obznanjena politika koja je do kraja razbila Jugoslaviju i onemogućila normalan život svih građanima Jugoslavije. Što se tiče moje uloge, o njoj će posvjedočiti istorija – rekao je Kučan.
Krivičnom prijavom koju je protiv Kučana podnio Bratić obuhvata i Janeza Slapara, koji je u to vrijeme bio načelnik štaba Teritorijalne obrane Slovenije, nekadašnji zapovjednik TO Južnoprimorske pokrajine Slovenije Franc Anderlič, kao i još trojicu neposrednih izvršitelja zločina.
Oni su, prema prijavi, kršili pravila međunarodnog prava iz Ženevske konvencije za vrijeme oružanih sukoba, koji je trajao od 27. juna do 7. jula 1991. godine na teritoriji Slovenije između JNA i Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove SFRJ, na jednoj strani, i oružanih sastava TO Slovenije i drugih paravojnih formacija slovenačkog vrha, na drugoj strani.
Bratić kaže da je Kučan bio predsjednik Slovenije i da je imao zapovjedništvo nad svim oružanim formacijama, pa kao takav, kako je rekao, ulazi u red glavnih zločinaca za razbijanje Jugoslavije.
– Kučan ne samo da nije preduzeo ništa da kazni počinioce, nego je podsticao na izvršenja ratnih zločina, pa su do 8. jula 1991. izvršeni brojni ratni zločini nad civilima, među kojima su žene i djeca pripadnika JNA, ranjenici, sanitetsko osoblje, zarobljenici, vojnici koji su položili oružje – naveo je Bratić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu