Kultura

KULTURA NA INTERNETU „Pristojan čovjek je pristojan i na Marsu“

Očekuje nas vrijeme izazova u društvenoj komunikaciji, jer je internet moćan akcelerator u tom smislu. Naravno, internet omogućava brzo upoznavanje s vijestima, predstavlja lako dostupnu tehnologiju, uspješno popunjava naše slobdno vrijeme, olakšava obavljanje poslova, ali ne zaboravimo, internet može i da porobi čovjeka.

KULTURA NA INTERNETU „Pristojan čovjek je pristojan i na Marsu“
FOTO: PROFIMEDIA

Internet ima sposobnost da nas, kako kaže velika naučnica Terkl, „priveže za tehnologiju“, da nam ponudi novi svijet, doduše lažan i pun iluzija, ali zabavan, objašnjava profesorka na Fakultetu Političkih nauka Banjaluka, Tatjana Duronjić.

Danas internet predstavlja najsveobuhvatniji izvor informacija u ljudskoj civilizaciji i kao takav obuhvata veoma raznolike informacije i sadržaje dostupne svakome kome je dostupan on sam.

Centralnu ulogu u objedinjavanju razvoja tehnologije i medija ima upravo ova svjetska mreža, te na taj način kulturni i medijski sadržaji postaju njen sastavni dio. Od čovjeka se očekuje stalna pristustnost i informisanost.

Poslodavac od vas očekuje da ste uvijek prisutni i uvijek tu, bez obzira što je vikend, praznik ili ponoć. Stoga je važno da korisnici postanu svjesni opasnosti da ih „porobi tehnologija“, da racionališu svoje vrijeme na internetu, da razumiju da opasnost od nekontrolisane ili neadekvatne upotrebe interneta ne vreba samo dijecu, već i odrasle. Na kraju, treba se osloboditi iluzije da je internet slobodan i nekontrolisan prostor – kaže Duronjić.

Internet je veliki informacioni prostor koji koristi više milijardi ljudi uopšte. Svakodnevno je na internetu više stotina miliona korisnika. Sama ta činjenica utiče na to da je sadržaj na internetu raznolik i bogat.

Korisnici internet prostranstava obično nisu svjesni da su njihove objave, komentari i multumedijalni sadržaji zapravo na javnom prostoru. Koliko god imali osjećaj da su izolovani trebaju biti svjesni da njihovo ponašanje na internetu ima trajnost koja se u stvarnom svijetu ne može ni zamisliti. Svako slovo objavljeno na internet stranicama je odraz lične kulture, pismenosti, ali i ljudskosti i na mreži ostaje vječno.

– Ponašanje na internetu zahtijeva od korisnika obzirnost, pristojnost i razumijevanje. Ne postoje dvostruki standardi kulture ponašanja, jedno za svijet van interneta, jedno za komunikaciju na internetu. Pristojan čovjek je pristojan i na Marsu – kaže Duronjić, stručnjak za komunikacije.

Dodaje da je na društvenim mrežama situacija drugačija, postoje različite više-manje otvorene grupe čiji se korisnici osjećaju kao da razgovaruju „licem u lice“ s nekim ili s mnogo njih. Koriste jezik grupe, lakše se odlučuju na teške riječi, nepristojnosti, psovke i drugo. Administratori, menadžeri društvenih mreža i drugi uređuju prostor internet komunikacije, te postavljaju određene standarde i pravila.

Lažna hrabrost na internetu

Stručnjaci kao veliki problem u onlajn komuniciranju navode rasprave i uvrede započete u komentarima ispod objava koje su obično nacionalnog, vjerskog, rodnog ili sličnog karaktera. Osjećaj sigurnosti i ušuškanosti iza ekrana stvara lažnu hrabrost i dovodi do zaborava kada su u pitanju kultura i pismenost.

Bez obzira da li u stvarnom ili virtuelnom svijetu, trebamo biti spremni da stojimo iza svojih riječi, te je bitno ponašati se kao i u bilo kojoj drugoj situaciji u kojoj smo okruženi ljudima. Bitno je zapamtiti da internet objave ostaju vječno na mreži i ogledalo su nas samih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu