Društvo

"Lavovski se boriš za pacijenta, a to nekad ne bude dovoljno" Jamal deset mjeseci radi u crvenoj kovid zoni, i opisuje situaciju na tom odjeljenju

Jamal Al Kiswani je ljekar, gastroenterolog, a uz to i vrhunski muzičar i saksofonista, koji već deset mjeseci radi u intenzivnoj jedinici kovid bolnice "KBC Dragiša Mišović" i to u noćnoj smjeni.

"Lavovski se boriš za pacijenta, a to nekad ne bude dovoljno" Jamal deset mjeseci radi u crvenoj kovid zoni, i opisuje situaciju na tom odjeljenju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U skafanderu je punih osam sati, bez pauze, sa najtežim kovid pacijetnima.

– U početku su mi najjeziviji bili ti zvuci sa monitora, alarmi koji se non stop čuju i alarmiraju da je pacijentu pala saturacija kiseonika ili mu se opšte stanje pogoršava i onda hitno moraš da reaguješ i spašavaš mu život, da se lavovski boriš, uradiš sve što je u tvojoj moći, a ponekad ni to ne bude dovoljno. E taj osjećaj bespomoćnosti je najjeziviji – ispričao nam je Jamal (45).

Pročitajte još

Sada, sa novim talasom korone, teška klinička slika prebacila se na mlađe pacijente. Vidjeti mladog čovjeka od oko dvadesetak godina, kako umire, je prizor koji se pamti do kraja života.

– Sve je učestalija najteža klinička slika kod pacijenata između 20 i 40 godina, koji su prije korone bili potpuno zdravi, bez ikakvih pridruženih bolesti. Mnogi završe i na respiratoru. Evo, sinoć je moj kolega bukvalno cijelu noć presjedio pored jednog mladog čovjeka i borio mu se za život. Najstrašnije od svega što se često dešava da ishod bude fatalan – kaže Jamal.

Jamal kaže i da su svi zdravstveni radnici na ivici iscrljenosti. Rade mjesecima bez odmora, slobodnih dana, vikenda..

– Zato apelujem na sve ljude da se vakcinišu. Na nama ljekarima je da svima objasnimo neophodnost te vakcine. Suština nije da se spriječi korona virus, suština je da se spriječe teške forme bolesti i da se spriječi intubacija. Osim toga, molim sve ljude da se pridržavaju epidemioloških mjera, jer sve ovo što se sada dešava je upravo posljedica neodgovornog ponašanja u proteklih par mjeseci. Kada bi se se ova dva aspekta sihorno primjenila, ne bismo imali ovoliko zaraženih, a medicinsko osoblje bi moglo malo da odahne – kaže Jamal.

A svima onima koji ne vjeruju da korona postoji, vjeruju u teorije zavere koje se plasiraju po društvenim mrežama, ima da poruči samo jedno.

– Evo prošetajte se do jedinica intezivne njege, ne morate da se zadržavate, samo da vidite kako izgledaju naši pacijetni koji se bore za vazduh ili leže sedirani na respiratorima – rekao je on.

A kada dođe kući, poslije naporne noćne smjene, kaže osjeća se toliko iscrpljeno da istog momenta legne da spava.

“Potpuno sam zamijenio noć za dan. Dođem kući, odspavam, pa se opet spremam za novu smjenu. Osjećam se kao davljenik, koji taman ispliva iznad površine vode, pa ga nešto tresne po glavi i ponovo ga potopi – priča ljekar.

Inače i Jamal je preležao koronu na samom početku pandemije i to tešku formu. Bio je u bolnici 17 dana, na kiseoniku, a zarazio se baš u bolnici.

– Srećom, sve se dobro završilo, ali sam se dugo oporavljao – rekao je.

A Jamal je, osim što je vrhunski ljekar i vruhunski muzičar. Sivra saksofon u grupi “Svi na pod”, a pisao je i muziku i za predstave. Svirke mu mnogo nedostaju, piše Blic žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu