Etna već nekoliko dana izbacuje pepeo i lavu, a vulkanska aktivnost više puta je dovela do obustave letova na aerodromu u Kataniji, jednom od glavnih ulaza za turiste koji posjećuju Siciliju, piše AFP.
Kompanije koje organiziju noćne ture do mjesta s kojih se može posmatrati erupcija bilježe porast interesa.
Lokalni vodič Danijele Peričeli kazao je da njegova grupa Guide Etna trenutno prima oko 300 zahtjeva dnevno, tri puta više nego tokom prosječnog ljetnog dana.
– Svi žele doći i vidjeti tok lave, sve privlači ova jedinstvena ljepota – kazao je Peričeli.
Drugi vodič, Ernesto Marija Magri, opisao je trenutnu aktivnost Etne kao turističku erupciju, jer se može posmatrati uz relativno nizak rizik ako se poštuju bezbjednosna pravila. Međutim, mnogi posjetioci i lokalni stanovnici na vulkan odlaze sami, što izaziva zabrinutost vodiča.
Peričeli procjenjuje da se svake večeri prema vulkanu penje i do 2.000 ljudi, zbog čega su staze pretrpane. Naveo je da su vodiči među posjetiocima vidjeli čak i osobe koje se na vulkan penju u japankama te je pozvao vlasti na stroži nadzor.
Italijanska civilna zaštita izdala je žuto upozorenje za Etnu, drugo na četverostepenoj skali, koje podrazumijeva učestale erupcije i mogućnost eksplozija.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.