Društvo

MAGIJA BOŽIĆA, VJEROVANJA I OBIČAJI Zašto je važno da prvi gost bude "dobar čovjek", šta simbolizuje "BOŽIĆNO KOLO" i kakva mora da bude molitva

Pravoslavni Božić nije samo vjerski praznik. To je vrijeme kada se prepliću tradicija, vjerovanja i običaji. I u svim narodnim vjerovanjima, od Badnjaka do Božića, najvažniji je mir, ljubav i zajedništvo.

MAGIJA BOŽIĆA, VJEROVANJA I OBIČAJI Zašto je važno da prvi gost bude "dobar čovjek", šta simbolizuje "BOŽIĆNO KOLO" i kakva mora da bude molitva
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Božić je jedan od najvažnijih i najslavljenijih praznika među vjernicima. Obiluje običajima, vjerovanjima i tradicijom koje su vijekovima oblikovale kulturu naroda na ovim prostorima.

Običaji se razlikuju se od mjesta do mjesta, a razna vjerovanja prenosila su se sa generacije na generaciju.

Božićno jutro: Zdravlje i sreća

Za pravoslavne vjernike Božić je prepun simbolike. Narodna vjerovanja kažu da je na ovaj dan najbitniji prvi trenutak kada se otvore vrata doma. Naime, prvi gost na Božić treba biti „dobar čovjek“, jer se vjeruje da će on donijeti zdravlje, sreću i blagostanje za cijelu godinu. Ukoliko je gost iznenadni posjetilac, smatra se da to donosi nesreću. Vjerovanje kaže da “prvi posjetilac” uvijek mora da bude domaćin koji dolazi sa željom da donese radost.

Božićna trpeza
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Svinjetina, pogača i česnica

Trpeza je na Božić bogata. Svinjsko meso, jagnjetina i piletina simbolizuju plodnost, zdravlje i blagostanje. Česnica, tradicionalna božićna pogača, igra značajnu ulogu u narodnim vjerovanjima. Prema običaju, najmlađi član porodice lomi česnicu, a osoba koja pronađe novčić u pogači smatra se da će imati sreće tokom godine. Takođe, vjeruje se da taj novčić donosi plodnost i bogatstvo.

Božićni običaji u različitim krajevima

U Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori i drugim pravoslavnim zemljama Balkana, Božić je vrijeme kada se posebna pažnja posvećuje okupljanju porodice i dolasku gostiju. U nekim krajevima, na ovaj dan se izvodila posebna igra – „Božićno kolo“, kada su se djeca i odrasli okupljali u krugu i plesali oko božićne vatre, vjerujući da time odagna zle duhove i donese sreću.

Pored toga, starije generacije često savjetuju da na Božić treba izgovoriti lijepe želje, jer se vjeruje da će one biti ispunjene tokom godine. Na primjer, „Božić ti donio zdravlje i sreću, kao što je svjetlost Hristova došla u svijet”.

Pročitajte još

Vjerovanja

Ako na Božić padne kiša, vjeruje se da će uroditi sve što se okopa motikom. U nekim krajevima vjeruju da će biti dosta meda u narednoj godini ako badnjak baca varnice sam od sebe.

U pojedinim područjima zabilježen je običaj da se prije jela svi ukućani istovremeno izuvaju jer se vjeruje da bi se zbog toga pilići istovremeno izvodili, žene brzo porađale, krave telile, a ovce jagnjile. U nekim krajevima se vjeruje da božićnu svijeću ne valja gasiti duvanjem, već je ˝umiriti˝ hljebom natopljenim vinom,

Kažu i da na Božić valja raditi one stvari koje su nama tokom godine zadavale problema, da bismo ih u narednoj godini lakše savladavali. I na današnji dan ne valja pozajmljivati nikom ništa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu