Do deset odsto osoba sa masnom jetrom razvije cirozu. Dobar cilj je izgubiti deset odsto ukupne tjelesne težine, ali čak i gubitak od tri do pet odsto može poboljšati zdravlje jetre.
Razgovarajte sa svojim ljekarom o tome koja vrsta ishrane vam može pomoći, da li su vam potrebni lijekovi i kako možete da vježbate. Masna jetra povezana je sa nekoliko drugih zdravstvenih stanja koja je važno liječiti.
Najčešće je prate:
insulinska rezistencija ili dijabetes,
povišen holesterol i trigliceridi,
apneja,
neaktivna štitasta žlijezda ili hipotireoza,
sindrom policističnih jajnika i
nedostatak hormona rasta.
Promijenite ishranu
Promjene u ishrani mogu pomoći da smršate, poboljšaju opšte zdravlje i smanje količinu masti u jetri. Jedite više voća i povrća, ribe, hrane bogate vlaknima, smanjite unos (jednostavnih) ugljenih hidrata, ograničite so, šećer, zasićene i trans masti i izbjegavajte alkohol. I uživajte u jutarnjoj šolji kafe – naučnici vjeruju da može smanjiti upalu u jetri, iako su potrebna dodatna istraživanja.
Koje lijekove uzimate
Neki lijekovi koji se izdaju bez recepta takođe opterećuju jetru.
Pratite uputstva za doziranje kada uzimate acetaminofen (paracetamol) kako biste bili sigurni da ne uzimate previše. Obavezno pročitajte sastav svih lijekova koje uzimate – acetaminofen se nalazi u mnogim lijekovima protiv prehlade i protiv bolova koji se izdaju bez recepta. Razgovarajte sa svojim ljekarom o svim lijekovima i dodacima ishrani koje koristite. Neki ljudi sa problemima jetre ne bi trebalo da uzimaju nesteroidne antiinflamatorne lijekove poput ibuprofena i naproksena, prenosi Ona.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu