Otprilike tako nekako se “kreću” i plate stanovnika ovih država, uzimajući u obzir prosjek.
Od Nemačke i Austrije do Australije i Kanade: Evo kako žive Srbi u dijaspori: Najviše rade ove poslove za plate i po par hiljada evra
Ljiljana i još 95.000 Srba žive u zemlji gde je minimalac 2.200 dolara! Nezaposlenih skoro da nemaju, kamate su kao u Srbiji, ali na krizu nisu ostali imuni.
Zanimljivo je, recimo, da marketing menadžer – zaposlen u jednom španskom klubu, u manjem gradu, mjesečno zaradi tek 1.200 evra, što za Španiju nije velika plata.
S druge strane, jedna djevojku koju su anketirali na ulici radi kao konsultant u oblasti HR, i ona mjesečno zaradi 1.700 evra neto; ekonomista zaposlen u bankarskom sektoru mjesečno “uzme” 3.000 evra.
Frilenseri u Španiji, razumljivo, ne mogu da odrede tačnu cifru svoje zarade, jer ona zavisi od broja projekata i obima posla u tom mjesecu. Intervjuisani biznismen nije otkrio čime se bavi, ali je rekao da mjesečno zaradi oko 4.000 evra, što potvrđuje činjenicu da se ulazak u preduzetničke vode, ipak, isplati.
Iako je opšte poznato da u svijetu, kao i kod nas, konobari mahom “žive od bakšiša”, pomalo začuđuje podatak da konobar zaposlen 30 sati nedjeljno zaradi tek 500-600 evra.
Inženjeri, u prosjeku, zarade 2.000 evra mjesečno, za uzrast oko 30 godina starosti. Dakle, sve su šanse da vam plata vremenom raste, uz bolji plasman u firmi, napredovanje, iskustvo…
Inače, gorepomenuta novinarka koja radi samostalno, kaže da bi minimalna zarada u Madridu, da biste bili “na ivici”, a ne ispod nje – trebalo da bude 1.200 evra. Trenutno je, kako kaže, 1.000 evra, prenosi Telegraf.
– Hiljadu evra je malo, ali ima ljudi koji rade za taj novac. Najviše ima pripadnika srednje klase, a srednja klasa u ovom vremenu pati – kaže ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu