Društvo

MINISTARSTVO ODBILO ŽALBE "Trion tel" mora da sruši ili legalizuje optičke kablove u Banjaluci

Banjalučka firma “Trion tel” je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske upućivala više žalbi na rješenja Urbanističko – građevinske inspekcije Banjaluka, koja se odnose na uklanjanje bespravno postavljene nadzemne optičke infrastrukture. Međutim, u predmetima koji su već riješeni, njihove žalbe su odbijene.

MINISTARSTVO ODBILO ŽALBE "Trion tel" mora da sruši ili legalizuje optičke kablove u Banjaluci
FOTO: S. PAŠALIČ/RAS SRBIJA

To je za Srpskainfo rečeno u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, kome je „Trion tel“ imao pravo žalbe na nekoliko rješenja banjalučke inspekcije u kojima im je naređeno da poruše postavljene optičke kablove u gradu jer su postavljeni bez građevinske dozvole.

Tek nakon toga „Trion Tel“ se sjetio da treba da legalizuje optičke kablove. U Odjeljenju za inspekcijske poslove Grada Banjaluka za Srpskainfo kažu da je rušenje kablova pomenute kompanije zaustavljeno do pravosnažnog okončanja postupka legalizacije.

U proteklom periodu Urbanističko – građevinska inspekcija grada izvršila je inspekcijski nadzor nad izgrađenom optičkom mrežom na teritoriji Banjaluke investitora „Trion Tel“ d.o.o. Prema nalazu inspekcije, utvrđeno je da je podzemna i nadzemna optička mreža postavljena bez prethodno pribavljene građevinske dozvole, te je u skladu sa Zakonom o uređenju prostora i građenju doneseno 31 rješenje o rušenju optičkih kablova (30 ulica na teritoriji grada) – kažu u Odjeljenju za inspekcijske poslove.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Prema njihovim riječima, optička mreža na teritoriji grada postavljena je do marta 2017. godine, a  za sve izvedene radove investitor je u Odeljenju za prostorno uređenje u međuremenu podneo zahtev za legalizaciju.

– U skladu sa odredbama Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, prekinuti su postupci izvršenja rješenja o rušenju do pravosnažnog okončanja postupka legalizacije u Odjeljenju za prostorno uređenje. Po okončanju postupaka legalizacije, a u zavisnosti od ishoda istih, Urbanističko – građevinska inspekcija nastaviće postupak izvršenja rešenja. Istovremeno, naglašavamo da će i u narednom periodu Urbanističko – građevinska inspekcija  nastaviti  kontrolu legalnosti izgrađene optičke mreže od strane svih kablovskih operatera – navode u odgovoru.

Do sada nismo dobili odgovor iz „Trion tela“. Na njihovom sajtu nalazi se saopštenje za javnost od 3. oktobra prošle godine u kome tvrde da „ u svom radu strogo vode računa o poštovanju svih zakonskih obaveza“.

U banjalučkoj „Elektrokrajini“ tvrde da su u proteklom periodu sa svim telekomunikacionim operaterima zainteresovanim za korištenje infrastrukture ovog preduzeća zaključivali memorandume o poslovno-tehničkoj saradnji.

Dodaju da su memorandumi potpisivani na potpuno jednakim osnovama prema svim korisnicima, bez bilo kakve diskriminacije, te uz obavezno poštovanje svih tehničkih normativa i uslova za instalisanje opreme korisnika.

– Među potpisnicima i korisnicima bile su kompanije „Mtel“, „Blic.net“, „Elta kabel“, „Trion Tel“, „SoftNET“ i druge. Elektrokrajina je dopisom od 30. marta 2017. svim operaterima najavila da će pokrenuti proces raskida zaključenih memoranduma iz razloga što je MH „Elektroprivreda Republike Srpske“ Matično preduzeće Trebinje, pristupio izradi pravilnika o utvrđivanju jedinstvenih kriterijuma za korištenje infrastrukture svih elektrodistributivnih preduzeća u RS. Nakon što je „Elektroprivreda RS“ usvojila Pravilnik 27. febrauara 2019. pristupili smo uređenju odnosa sa TK operaterima po novim osnovama – kažu za Srpskainfo u Elektrokrajini.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Tim pravilnikom su utvrđeni jedinstveni uslovi i cjenovnik za korištenje nadzemne infrastrukture (stubova) svih elektrodistributivnih preduzeća. Ali, budući da Pravilnikom nije propisano korištenje podzemne infrastrukture elektrodistributivnih preduzeća niti cjenovnik za korištenje iste, Elektrokrajina je 20. septembra 2019. sve korisnike obavijestila da iz njene podzemne kablovske kanalizacije moraju izmestiti položenu opremu.

Ističu da je preduzeće trenutno u fazi rješavanja ovog pitanja i ukoliko ocjene da korisnici podzemne infrastrukture neopravdano odugovlače proces uklanjanja svoje opreme, obratiće se nadležnim inspekcijskim organima da preduzmu mjere iz svoje nadležnosti.

Naglašavaju da su netačna pisanja pojedinih portala da je “Elektrokrajina” vlasnik ili investitor izgradnje stubova na jednoj trasi u Banaluci na kojima, kako navode, nema elektromreže već kablovi operatera „Trion Tel“.

– Naime, investitor izgradnje pomenutih stubova, na osnovu potpisanog memoranduma o poslovno – tehničkoj saradnji, bila je firma „SoftNET“ koja je nakon postavljanja svojih optičkih kablova bila u obavezi da “Elektrokrajini” u posed preda stubove za potrebe rekonstrukcije elektrodistributivne mreže. Međutim, zbog neriješenih imovinsko – pravnih odnosa, nikada se nisu ispunili uslovi da preuzmemo u posed stubove od firme „SoftNET“ i postavimo svoju mrežu. Dakle, “Elektrokrajina” nije vlasnik niti investitor izgradnje pomenutih stubova. S tim u vezi, nismo upoznati čiji se optički kablovi sada nalazi na tim stubovima niti je to predmet našeg interesovanja – poručuju iz “Eektrokrajine”.

Propao pokušaj kupovine

Kompanija „Trion Tel“ d.o.o. je osnovana 2015. godine i jedan je od najmlađih pružalaca internet servisa na području BiH. Postojao je plan da se ova firma koncentriše sa većim kablovskim operaterom „Telemach“.

Foto Shutterstock
Foto Shutterstock

– Obavještavamo vas da je Konkurencijski savjet BiH na 61. sjednici održanoj 5. novembra 2019. usvojio Zaključak kojim se odbacuje Prijava namjere koncentracije privrednog društva „Telemach” Društvo za pružanje usluga u oblasti telekomunikacija d.o.o. Sarajevo radi nepostojanja koncentracije u momentu podnošenja iste, u smislu člana 12. Zakona o konkurenciji – kažu u Konkurencijskom savjetu.

Pomenuti član 12. kaže da se pod koncentracijom smatra spajanje ili pripajanje nezavisnih privrednih subjekata ili dijelova privrednih subjekata, sticanje kontrole ili prevladavajućeg uticaja jednog, odnosno više privrednih subjekata nad drugim, sticanje kupovinom većine dionica ili udjela osnovnog kapitala ili sticanje većine prava glasa, te zajedničko ulaganje na dugoročnoj osnovi, dva ili više nezavisnih privrednih subjekata, koji djeluju kao nezavisni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu