Biznis

ZRNO SVE SKUPLJE Cijena kafe na berzi 70 odsto veća nego prije 2 godine

Brazilski farmeri ne uspijevaju da ispune unaprijed dogovorenu prodaju i izlažu trgovinske kuće gubicima.

ZRNO SVE SKUPLJE Cijena kafe na berzi 70 odsto veća nego prije 2 godine
FOTO: YAHYA ARHAB/EPA

Brazilski proizvođači kafe ne ispunjavaju ugovore drugu godinu zaredom, tvrde trgovci i advokati koji predstavljaju tu industriju.

Kako se navodi, brazilski farmeri ne uspijevaju da ispune unaprijed dogovorenu prodaju i izlažu trgovinske kuće gubicima. Neispunjenja obaveza počela su da rastu prošle godine nakon niza cjenovnih šokova uzrokovanih jakim mrazevima koji su uništili žetvu.

Ovogodišnja žetva bila je manja od očekivane. Neki analitičari su smanjili svoje početne procjene za skoro 4 miliona vreća jer je drveću trebalo duže da se oporavi od mrazeva i suše 2021. godine.

Cijene kafe u avgustu i septembru kretale su se između 2.17 i 2.21 dolara za pola kilograma, više od 70 odsto nego prije dvije godine.

Pročitajte još

Porast cijena dao je brazilskim farmerima mogućnost da ne izvrše ugovore kako bi mogli da prodaju zrna na spot tržištu, zarađujući višu cijenu koja nadmašuje svaku odgovornost za neizvršenje obaveza.

Trgovci koji kupuju kafu godinu ili dvije unaprijed obično štite kupovinu zauzimanjem kratkih fjučers pozicija. Kada fjučersi rastu, oni gube na toj poziciji, ali mogu to nadoknaditi sličnim rastom fizičkih cijena kafe.

Međutim, kada farmeri ne ispunjavaju obaveze, trgovci nemaju fizičku kafu koju bi prodali kako bi nadoknadili tržište fjučersa. Umjesto toga, trgovci pokrivaju kratke pozicije kupujući više fjučersa, uvećavajući divlje promjene na tržištu.

To se desilo u septembru, kada su fjučersi kafe Arabica porasli sa oko 2, 16 centi za pola kilograma na 2,32 centa krajem mjeseca, što je povećanje od 7 odsto.

Advokat koji radi za jednog od pet najvećih izvoznika kafe u Brazilu rekao je da se neplaćanja odnose na manje od 10 odsto ukupnih brazilskih terminskih ugovora.

To bi i dalje bila značajna količina pošto Brazil proizvodi oko 35 odsto svjetske kafe, piše Telegraf Biznis.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu