Kolumne

Morlaci, nomadi iz Arkadije

Zanimljivo je da je ime Morlak, ili Morlok, postalo popularno u svijetu pop kulture kada je Herbert Džordž Vels napisao roman “Vremenska mašina” 1895. godine.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Famozni Morlaci su ljudi iz daleke budućnosti, zastrašujućeg izgleda i naravi.

U to vrijeme Vels je imao kontakte s našim naučnikom iz Like, Nikolom Teslom. Pisac Ronald Rajt je u romanu “Naučna romansa” opisao neobičnu vezu između Nikole Tesle, Herberta Džordža Velsa i izvjesne naučnice Tatjane Čerenkove.

Navodno je Vels bio zainteresovan 1895. godine da mu naš naučnik da neke ideje o putovanju kroz vrijeme, pa ga je Tesla uputio na njegovu učenicu, Ruskinju Tanju Čerenkovu. Tesla se sa Čerenkovom pojavljuje u Londonu 1897, gdje sa preporukom Lorda Rajlija iznajmljuje jednu veliku kuću u Londonu i oprema je kao naučnu stanicu.

U romanu se Vels zaljubljuje u lijepu Ruskinju, koja sama u laboratoriji, po Teslinim uputstvima, konstruiše jedan vremeplov i njime odlazi na na put u budućnost. Ruskinja je, prema starom pismu H. Dž. Velsa iz 1899. godine, notiranom da bude otpečaćeno 1999. godine, bila izuzetno jak psiho medijum. Pisac smatra da je ona mogla da čita Tesline misli i da ih potom zapiše ili nacrta.

Ono što je ovdje bitno je to da su Tesla i Vels svakako razgovarali na temu “vremenske mašine”, te da je pisac, inspirisan Teslinim pričama, napisao roman. Ne samo da mu je Tesla vjerovatno dao ideju za roman, već mu je svakako pričao i o narodu Morloka.

Predanja o Morlocima bila su živa u mitskoj tradiciji Teslinog rodnog kraja.  Morlaci su zapravo Crni Vlasi koji su se iz regije Epira doselili u Hercegovinu i Istru, bježeći od Turaka u XII vijeku. U ranom srednjem vijeku žive po planinama sjeverne Albanije, Crne Gore, Hercegovine i južne Dalmacije, zna se da su osnovali tadašnju Ragusu – današnji Dubrovnik. Kao Vlasi nemaju puno razlika od grupa koje žive duboko po Bosni (planina Romanija nosi ime po njima, jer su je oni zvali Romansk, a sebe Romanji), Srbiji, Makedoniji, Epiru i Albaniji.

Morlaci kao Vlasi (Aromuni) su se u svojim razbacanim plemenskim grupama održali kao autohton narod sve do 14.-15. vijeka, kad su masovno slavenizirani.

Italijanski pisac Alberto Fortis je u “Putovanjima po Dalmaciji” (1774.) veliki dio putopisa posvetio Morlacima, posljednjem slobodnom narodu koji je živio u Arkadiji. Neiskvareni od civilizacije, ovi posljednji nomadi postali su popularni u Zapadnoj Evropi. Njihov model života inspirisao je Žan Žak Rusoa za ideju povratka prirodi. Morlaci su često prikazivani i kao opasni ratnici, a zbog svoje crne odjeće od vune ponekad su dobijali i demonska obilježja.

Morlačke legende su svakako bile inspiracija Herbertu Džordžu Velsu da ih premjesti u daleku budućnost. Vitki, suvonjavi crnokosi gorštaci, sa starih crteža iz XIX vijeka, likom ponekad podsjećaju i na genija iz Smiljana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu