Politika

Može li vlast BiH da ne bude foteljaška: Programi na papiru, u praksi BORBA ZA FUNKCIJE

Imenovanje rukovodilaca u institucijama BiH bilo je dovoljno da lider PDP, Branislav Borenović, novu vlast optuži da joj je cilj samo podjela plijena, a nikakvi veliki projekti koje su obećali.

Potpisivanje sporazuma o formiranju vlasti na nivou BiH
FOTO: BOSNAINFO

Tim povodom pitali smo kakva je bila vlast kada su u njoj iz Srpske učestvovali PDP i SDS i da li u zajedničkim institucijama uopšte može da funkcioniše išta osim foteljaške koalicije.

Podjela plijena

Borenović tvrdi da može i za primjer upravo uzima vlast na nivou BiH kada je njegova stranka bila u Savjetu ministara BiH, zajedno sa SDS.

– Kada smo mi bili u vlasti nije bilo toliko tenzija, nije bilo toliko sukoba, poštovali su se unutrašnji odnosi. Mislim da se posao radio dosta mirnije i korektnije, poštujući i Srpsku i FBiH i konstitutivnost sva tri naroda. Koliko vidim, sada nema nikakvog kriterijuma, nikakvih standarda, ovo je klasična foteljaška koalicija. Obećali su nam neke programe, neke velike projekte, a u suštini od toga nije ostalo ništa, samo podjela plijena – kaže Borenović za Srpskainfo.

Branislav Borenović predsjednik PDP
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako navodi, za potvrdu njegovih reči najbolje je pitati privrednike.

– Najbolje znaju privrednici koji izvoze proizvode kako im je bilo raditi u tom periodu kada mislim da je bilo iskoraka, da je bilo lakše dobiti neke dozvole, da je bilo više trgovinskih sporazuma, da je BiH u cjelini bila gledana kao neka vrsta respektabilnog faktora na Zapadnom Balkanu. Sada svi zaobilaze BiH, niko ne želi da ima bilo kakvog dodira s BiH, što samim tim znači sa Srpskom i sa drugim entitetom – zaključuje Borenović.

Privrednici “ohrabreni” formiranjem Savjeta ministara

I pitali smo privrednike. Predsjednik Privredne komore Srpske, Pero Ćorić, diplomatski odgovara da je „teško reći ko je bio bolji“.

Pročitajte još

– Nama privrednicima je bitno da zakonska rješenja na nivou BiH, koja se tiču privrede, budu usvajana na vrijeme i da njihove izmjene idu u smjeru poboljšanja uslova poslovanja. Iz ovog ugla mogu da kažem da privrednike ohrabruje činjenica da je Savjet ministara BiH u ovom mandatu relativno brzo formiran i da su otklonjene bojazni da bi neformiranje usporilo neke procese. A, o efektima i o kvalitetu pojedinog saziva Savjeta ministara mislim da je u ovom trenutku teško pričati. Ne bih se svrstavao ni na jednu stranu, ni na jedan saziv. Svaki je imao i dobrih i loših osobina – kaže Ćorić za Srpskainfo.

Iz SNSD su ekspresno odgovorili Borenoviću. Šef Kluba poslanika te stranke u Predstavničkom domu BiH, Sanja Vulić, poručila je predsjedniku PDP da nema velikih projekata bez kvalitetne pripreme i dogovora, te da treba nadoknaditi i ispraviti sve greške i egzibicije u Sarajevu koje su napravili PDP i SDA i njihov kadar u zajedničkim institucijama BiH.

– Ko o čemu, Borenović o poštenju – rekla je Vulićeva za Srnu reagujući na izjavu Borenovića nakon sjednice Savjeta ministara BiH na kojoj je, između ostalih, smijenjen direktor Agencije za lijekove BiH, Aleksandar Zolak, kadar PDP.

Potpisi na sporazumima

Podsjećanja radi, stranke koje čine novu vlast na nivou BiH potpisale su dokument koji se zove Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti za period od 2022. do 2026, o čemu smo i mi pisali. Što se tiče projekata, obećali su da jedni drugima neće osporavati energetske, infrastrukturne i druge projekte od interesa za entitete i BiH.

Međutim, raznih sporazuma je bilo i ranije, ali su mahom ostajali mrtvo slovo na papiru. Kada su 2013. SNSD i SDS zajedno ulazili u vlast na nivou BiH, lideri stranaka Milorad Dodik i Mladen Bosić potpisali su Platformu o usaglašenom djelovanju u zajedničkim organima BiH. Ona je važila sve dok iste godine nije smijenjen SDS-ov tadašnji ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirko Šarović.

Milorad Dodik i Mladen Bosić
FOTO: FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Potom je Savez za promjene (SDS, PDP i NDP) 2014. potpisao sporazum o saradnji sa SDA i DF, da bi im se potom pridružio i HDZ BiH. To je bilo vrijeme kada je Mladen Ivanić pobijedio za srpskog člana Predsjedništva BiH i uveo stranke svoje koalicije u vlast BiH.

Neriješena pitanja

Godinu dana prije toga, stranke narodnjačke orijentacije (SDA, HDZ BiH, HDZ 1990, PDP i SDS) potpisale su platformu na kojoj se zasnivaju vrijednosti evropskih narodnih stranaka.

Zatim, 5. avgusta 2019. lideri SNSD Milorad Dodik, SDA Bakir Izetbegović i HDZ BiH Dragan Čović stavljaju potpis na Principe za formiranje vlasti na nivou BiH, skoro 10 mjeseci nakon održanih izbora. Tada je NATO pitanje bilo ključni razlog nesporazuma, a konsenzus je postignut u rečenici kojom se kaže da će BiH nastaviti NATO put, bez prejudiciranja budućih odluka u vezi sa članstvom.

Dodik, Čović i Izetbegović nakon potpisivanja sporazuma
FOTO: FOTO: HDZ BIH

Članica Glavnog odbora SDS, Aleksandra Pandurević, kaže da od 1996. do danas nijedna vlast na nivou BiH nije bila programska i ne vjeruje da će ikada i biti. Kako kaže, sve dok imate neriješeno hrvatsko pitanje, želju za centralizacijom BiH, kao dominantne političke probleme, o zajedničkim programima je nemoguće govoriti.

– Ako su se i potpisivali neki papiri, to su bili deklarativni dokumenti bez suštinske sadržine. Veliki uspjeh danas je postići da akteri sa nivoa BiH ne kidišu svakodnevno na RS i ne blokiraju ekonomske i razvojne projekte poput HE „Buk bijele“, „Paunci“ i „Foča“. U suštini, na nivou BiH, prvenstveno zbog konglomerata protivrječnih interesa u FBiH, i te želje za neustavnom centralizacijom nadležnosti, nemoguće je riješiti i jednostavne probleme, poput zakona o gasu, zbog čega trpimo sankcije Energetske zajednice. Sve dok Sarajevo ne prihvati realnost koja se zove Republika Srpska i njene nadležnosti, imaćemo samo smjene u foteljama, ali ne i funkcionalnu vlast – kaže Pandurevićeva za Srpskainfo.

Marić: Ovo je maksimum

Politička analitičarka iz Sarajeva, Ivana Marić, smatra da je aktuelni sporazum SNSD, HDZ i sarajevske trojke najviše što se može dobiti u vidu programske koalicije na nivou BiH.

– To je da se dogovore oko stvari oko kojih se mogu dogovoriti, a ono što ne mogu, da ostave po strani. Oni su otišli najdalje što se može u BiH i to je nama sasvim dovoljno, jer do sada nismo imali ni minimum toga. Vidjeli smo svaki put da bi se samo podijelili resori i svako bi u svom resoru radio šta želi. Sada već vidimo da postoji malo veći nivo koordinacije, da su ublažili širenje nacionalne mržnje, koja je bila nevjerovatna pred izbore, posebno na relaciji SDA-HDZ-SNSD. Da li je to savršeno – nije. Da li je to programska koalicija koju imaju neke razvijene demokratije – nije ni to. Ali, ovo je maksimum koji sada možemo dobiti. Ako bi opstalo, vjerovatno bi se vidjelo da je to napredak i onda je moguće da će biti i na nižim nivoima vlasti – kaže Marićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu