Društvo

Muke srpskih povratnika: Mještani sela Trubar kod Drvara već 3 decenije čekaju struju

Srpski povratnici u selo Trubar, koje je poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma pripalo Bihaću, 27 godina čekaju struju.

Muke srpskih povratnika: Mještani sela Trubar kod Drvara već 3 decenije čekaju struju
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Stevo Rokvić iz Trubara kaže da gradske vlasti u Bihaću ne vode brigu o srpskim povratnicima u selima koja su danas u sastavu njihove opštine.

– Makadamski put kojim idemo u selo uništavaju kamioni koji prevoze trupce. Struju čekamo punih 27 godina i to 22 domaćinstva. Zimi je malo onih koji se usude i boraviti u Trubaru jer nema ni mreže za mobilnu telefoniju – objasnio je Rokvić.

Porodicu Majstorović iz Martin Broda, kojoj je nanesena materijalna šteta usljed izlivanja rijeke Une, niko nije došao da posjeti od predstavnika vlasti Unsko-sanskog kantona, što pokazuje nebrigu prema srpskim povratnicima.

Iz Gradske uprave Bihaća Srna nije dobila nikakav odgovor da li će pomoći Majstorovićima.

Pročitajte još

Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH Đorđe Radanović rekao je Srni da su Srbi vijekovima unazad živjeli u Martin Brodu, o čemu svjedoči i drevni manastir Rmanj, koji je vijekovima stub pravoslavlja u tom dijelu Krajine.

– Naravno da Bihać i Unsko-sanski kanton ne brine o desetak sela koja su im pripala poslije rata iz razloga što su tu bili, a i danas žive isključivo Srbi – rekao je Radanović, koji tvrdi da bi kantonalne vlasti najviše voljele da Srba nema u Martin Brodu i da njihova ognjišta prodaju Arapima za male novce.

Radanović je zamolio Srbe u Martin Brodu da izdrže i da ne prodaju svoja imanja, nego da svu štetu koje su pretrpjeli tokom poplava evidentiraju i fotografišu kako bi mogli da tuže i grad Bihać i Unsko-sanski kanton, napomenuvši da su vlasti bile dužne zaštititi ovo područje od poplava.

On je istakao da su uslovi u kojima danas Srbi žive u tih desetak drvarskih sela veoma teški, o čemu svjedoče loši putevi, loša mobilna mreža i život bez struje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu