Svijet

Na krilima pobjede Milatovića, "Evropa sad" sabira anti-Milo blok: DPS iz "časnog poraza" srlja u debakl

Pobjeda Jakova Milatović na predsjedničkim izborima donijela je gotovo referendumsku podjelu na političkoj sceni Crne Gore.

Jakov Milatović
FOTO: BORIS PEJOVIC/EPA

Na jednoj strani, su takozvane anti-DPS stranke predvođene pokretom “Evropa sad” koji je možda već sada najjača politička opcija u zemlji, a na drugoj gotovo usamljeni DPS.

Konferencija Milatovića u slavljeničkoj izbornoj noći otkrila je i kako trenutno stoji raspodjela političkih snaga u Crnoj Gori. Lideri gotovo svih stranaka koji su se prethodnih godina i decenija borili protiv Mila Đukanovića okružili su novog predsjednika države. Bili su tu ispred DF-a Andrija Mandić, zatim lider Demokrata Aleksa Bečić, predsjednik URA Dritan Abazović, ali i bivši premijer Zdravko Krivokapić koji je Milatovića praktično uveo u politiku.

Na taj način svi su pokazali da su spremni da ubuduće sarađuju, najvjerovatnije u novoj vladi, nakon parlamentarnih izbora 11. juna. Ipak o svemu će se pitati pokret “Evropa sad” koji nakon dvije pobjede, na lokalnim izborima u Podgorici i predsjedničkim izborima, ima ogroman potencijal da i dalje raste i postane najjača stranka u državi.

“Evropa sad” ide na 35 odsto glasova

Nebojša Lazarević, osnivač Centra za evropske politike, ističe za Blic da je “Evropa sad” pobjedom Milatovića dobila velika krila.

– “Evropa sad” sigurno će se transformisati iz pokreta u stranku. Sigurno da će sad imati podršku veću od 30 odsto pa i 35 procenata. Strašno mnogo glasova će sada oduzeti DPS i to prije svega glasova takozvanih karijerista koji misle da ako žele da napreduju moraju da budu uz vlast – ocjenjuje Lazarević.

Jakov Milatović u izbornom štabu
FOTO: BORIS PEJOVIC/EPA

Kako kaže, dio glasova “Evropa sad” će uzeti i od Demokrata i Ure.

– Ura i Demokrate su zbog toga ušle u koaliciju jer samostalno ne bi mogle da pređu cenzus. Napravili su takav koalicioni aranžman da od ukupnog broja poslanika Demokrate dobiju 60 odsto, a Ura 40 procenata. Ukoliko bi oni ušli u koaliciju sa “Evropom sad” sigurno bi donijeli još glasova i napravila bi se referendumska atmosfera, ali sumnjam da će Milatović i Spajić to da urade prije izbora – analizira Lazarević.

U novoj vladi mjesta i za konstruktivne dijelove DF-a?

Sagovornik Blica vidi “Evropu sad”, Demokrate i Uru u novoj vladi poslije parlamentarnih izbora.

– Mislim da će oni imati većinu na ivici noža i da će im zato biti potrebna i koalicija sa prosrpskim strankama. Očekujem da se recimo u novoj vladi nađu i konstruktivni dijelovi DF-a kao što su recimo Milan Knežević i drugi. S druge strane, mislim da u novoj vladi neće biti mjesta za Andriju Mandića koji je poznat kao težak za saradnju. Na taj način Evropa sad imaće komfornu većinu – navodi Lazarević.

Pročitajte još

Osnivač Centra za evropske politike smatra da je iz još jednog razloga bitno da “Evropa sad” u novoj vladi sarađuju sa ljudima iz stranaka bliskih Beogradu.

– Na taj način napraviće veoma široku koaliciju u kojoj će biti i predstavnici Albanaca i Srba. Ta vlada može da se profiliše i djeluje kao proreformski pokret i da bude relaksirana komotnom većinom – kaže Lazarević.

S druge strane, DPS čekaju teški dani.

– Mislim da će DPS i dalje predvoditi Đukanović jer je njemu važno i da uđe u skupštinu zbog poslaničkog imuniteta. Ne vidim da bi neko drugi mogao da predvodi poslaničku listu DPS-a. Ali mislim da će oni biti na 20 odsto, možda malo više. Ako je Đukanović na 35 odsto, stranka je sada na 30 procenata, ali pašće na 20 ili 25 odsto – zaključuje Lazarević.

Milo sutra neće moći da računa na 40 odsto glasova

Docent na Fakultetu političkih nauka Stefan Surlić smatra da ubjedljivi rezultat Milatovića svakako određuje dinamiku skorih parlamentarnih izbora sa mogućnošću da njegov pokret dodatno kapitalizuje glasove u narednim mjesecima.

Kako kaže, buduća vlada će vjerovatno biti bez kohabitacije i sa gotovo sigurnim učešćem pokreta Evrope sad.

MILO DJUKANOVIĆ DOLAZI NA GLASANJE
FOTO: BORIS PEJOVIĆ/EPA

– Kada je riječ o DPS-u, častan poraz od 40 odsto osvojenih glasova nakon 34 godine vladavine može se vrlo lako pretvoriti u potpuni debakl na predstojećim parlamentarnim izborima ukoliko ubrzo ne dođe do značajnih promjena unutar partije. Pokazujući da je politički smrtan, ostanak Mila Đukanovića na čelu DPS-a bi samo produbio agoniju i značajno smanjio procentualnu podršku koja je ostvarena na predsjedničkim izborima. Jednostavno Milo sutra neće moći da računa na 40 procenata glasova niti na bilo kakav koalicioni potencijal – ocjenjuje Surlić.

Đukanović nakon završnog govora DPS suočava sa ozbiljnom liderskom krizom.

Pročitajte još

– “Milo, nego ko?”, kako je glasio slogan je zapravo najveća slabost ove partije. Pokušaj održanja na vlasti do posljednjeg momenta žrtvovao je mlade snage koje su mogle da kreiraju novi imidž stranke. Ilustrativan primjer je bivši gradonačelnik Podgorice i njegova uzurpacija vlasti u gradu i nakon izbornog poraza – analizira Surlić.

Kako kaže, pred Jakovom Milatovićem kao novim predsednikom Crne Gore je velika odgovornost.

– Građani očekuju rezultate obećanog boljeg ekonomsko-socijalnog statusa. Iako nema ustavna ovlašćenja da se bavi ovim temama svakako će biti personifikacije ekonomskih reformi. Takođe, podjele koje postoje u crnogorskom društvu mogu biti prevaziđene samo kroz političku arenu, a to znači pristanak partija manjinskih zajednica da sutra učestvuju u vlasti sa građanskim opcijama koje se i dalje optužuju da su prosrpske. Milatoviću će se stoga mjeriti svaka riječ – tvrdi Surlić.

Ne treba zaboraviti da je Milatović u izbornoj večeri dao sebi ogroman zadatak.

– On je prilikom prvog obraćanja već dao veliko obećanje – da će Crna Gora za pet godina ući u Evropsku uniju. Iako taj cilj ne zavisi samo od njega, njemu će se jedinom ispostaviti račun za eventualni neuspjeh – zaključio je Surlić, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu