Kolumne

Ožalošćeni "Đukanovići"

Milo Đukanović, čovjek koji je više od tri decenije bio alfa i omega u političkom životu Crne Gore, doživio je poraz po drugi put u dvije godine.

Ožalošćeni "Đukanovići"
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Prvo je nakon parlamentarnih izbora 2020. godine njegov DPS izbačen iz vlasti, a prekjuče je i sam Đukanović potučen u trci za novi mandat predsjednika te države.

Za građane Crne Gore sve je jasno – željeli su korjenite promjene i dobili su ih. Umjesto starih politika i plejade istih političkih faca koji su vedrili i oblačili Crnom Gorom više od tri decenije, na čelo države doveli su mladog, obrazovanog čovjeka, koji govori tri strana jezika, i iza sebe nema nijednu mrlju u biografiji.

Crna Gora je time pokazala da postaje zrelo demokratsko društvo, koje je odbacilo okove prošlosti.

I dok građani Crne Gore slave okretanje nove stranice u svojoj istoriji, u Bosni i Hercegovini se točak i dalje okreće unazad.

Patološka mržnja prema Srbima i svemu što je srpsko ponovo je izbila na vidjelo u izjavama brojnih sarajevskih političara, analitičara i dijela javnosti.

Uprkos činjenici da je za Jakova Milatovića glasalo 62 odsto građana te zemlje i da je bio okružen i podržan od strane stranaka koje u svojim redovima imaju Srbe, Crnogorce, Albance i Bošnjake, to nije spriječilo dio bošnjačke javnosti u Sarajevu da u svojim javnim istupima naglašavaju kako je pobijedila opcija koja želi da napravi veliku Srbiju, a koju podupire SPC i predsjednik Aleksandar Vučić.

Pročitajte još

Smjenu vlasti u Crnoj Gori  doživjeli su kao kraj te države, te opasnost od širenja „srpskog svijeta“, a svoje apsurdne izjave pravdaju time što, gle čuda, Srbi u Crnoj Gori mašu srpskim zastavama slaveći pobjedu Milatovića.

Po tumačenju tih „dušebrižnika“ Srbi su očito jedini narod na svijetu koji nema pravo na svoju zastavu niti ima pravo glasa.

Iako u Crnoj Gori živi preko 30 odsto građana koji se izjašnjavaju kao Srbi, „ožalošćeni Đukanovići iz Sarajeva“ smatraju da oni ne trebaju da imaju nikakva prava u toj zemlji jer, pobogu, to nije u skladu sa „građanskom Crnom Gorom“.

Demokratija i evropske vrijednosti, po njihovom mjerilu, vladale su Crnom Gorom nakon što su Srbi postali građani drugog reda, i to upravo zahvaljujući Đukanoviću i njegovom režimu. Otud vjerovatno i toliki žal za njegovim porazom.

Zanimljivo je da ovakvu „demokratiju“ propagiraju oni koji se godinama busaju u prsa kako se zalažu za „građansku BiH“.

Neka hvala, ne treba nam!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu