Politika

"Nada se da će se pojaviti neka nova Ketrin Ešton" Trivićeva poručila da Dodik NE MOŽE BITI VAŽNIJI od Republike Srpske, pozvala ga da ODSTUPI

Ne može jedan pojedinac i njegova politička sudbina biti preča od cijelog jednog naroda i Republike Srpske.

"Nada se da će se pojaviti neka nova Ketrin Ešton" Trivićeva poručila da Dodik NE MOŽE BITI VAŽNIJI od Republike Srpske, pozvala ga da  ODSTUPI
FOTO: NF

Poručila je ovo predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić i istakla kako je politička situacija u Bosni i Hercegovini i više nego ozbiljna. Naglasila je da Narodni front od početka krize ne prati Dodika u njegovoj radikalizaciji situacije i da ga sve vrijeme pozivaju na razum i odmjerenost.

-Ne može jedan pojedinac i njegova politička sudbina biti preča od cijelog jednog naroda i Republike Srpske. Dodik na pregovarački sto želi da stavi i ono što ne bi nikako smjelo biti na stolu, u smislu ustavnog položaja Republike Srpske unutar BiH, samo da bi spasio sebe. Smatramo da Ustav u kojem se navodi Vojska Republike Srpske i vrhovni komandant, predstavlja samo dolijevanje ulja na vatru ili gašenjepožara benzinom – rekla je ona gostujući u jutarnjem programu Federalne televizije.

Kaže da, iz Dodikove perspektive, njemu nije preostalo ništa drugo nego da dalje zateže, nadajući se da će pojaviti neka nova Ketrin Ešton i da će on maksimalnim zatezanjem na kraju izaći iz ovog svega kao pobjednik, što sada djeluje da je nemoguće da se desi.

-Bila sam u sličnoj situaciji nakon izbora 2022. godine koji su evidentno pokradeni. Dodik je strancima i partnerima u BiH tada zaprijetio da nije spreman na ponavljanje izbora koje smo mi tražili zbog brojnih nepravilnosti, i prijetio je tada nemirima ukoliko dođe do ponavljanja izbora. Drugi politički faktori, prvenstveno međunarodna zajednica, su mu zbog prijetnji nemirima progledali kroz tu krađu i sadimamo ovo što imamo. Vraćam se na ovo iz razloga što bi on sada trebao da zna da je važniji mir od njegove političke sudbine, kao što sam ja toga bila svjesna 2022. godine – ističe Trivićeva.

Pročitajte još

Problem ove sadašnje krize je, kaže, počeo donošenjem Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, jer je Ustavni sud dejtonska kategorija.

-Ustavni sud i strane sudije u njemu jesu otvoreno političko pitanje koje mora da se riješi ukoliko želimo da ono ne bude više izvor političkih kriza, ali način na koji je Dodik pristupio rješavanju tog pitanja je potpuno pogrešan i doveo nas je u ovu situaciju. Ko god želi da bude objektivan, mora priznati da se ne može govoriti o punom suverenitetu BiH, dok god imate strane sudije i OHR koji ovdje radi, i zato o tim otvorenim političkim pitanjima treba do besvijesti pregovarati da se ona riješe, kako ova pitanja ne bi bila stalni poligon za izazivanje političkih kriza – izjavila je Trivićeva.

Trivićeva je izjavila da danas vidimo da agencija SIPA djeluje na teritoriji Republike Srpske, kao što se i odluke Ustavnog suda provode u sudovima u Republici Srpskoj i da od svih najava i radikalizacije, nismo dobili ništa osim situacije koja je napeta, pod tenzijama i prijeti da preraste u nešto što niko ne želi da se desi.

Zato naš poziv njemu jeste da odstupi kako bi Republika Srpska ovu političku krizu završila sa što manje štete. Raduje me da je narod u Republici Srpskoj privržen Dejtonskom mirovnom sporazumu i želji da živi u miru i da nije spreman da u masovnoj mjeri prati Dodika u njegovim hazarderskim politikama – ističe Trivićeva.

Odgovarajući na pitanje o povećanju plata u javnom sektoru Republike Srpske, Trivićeva je podsjetila da Vlada ima konstantno povećanje po osnovu prihoda od PDV zbog konstantnog rasta cijena i da su cijene osnovnih životnih namirnica rasle daleko brže od plata, tako da je taj rast plata već „pojeden“ rastom cijena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu