Broj zaposlenih se u posljednjih 10 godina povećao za najmanje 13 odsto. Međutim, broj zaposlenih na nepuno radno vrijeme porastao je za 24 procenta, mnogo brže od onih na puno radno vrijeme.
Razlika u prihodima između muškaraca i žena je znatna – muškarci zarađuju gotovo dvostruko više od žena. Dohodak muškaraca bio je viši od dohotka žena u svim radnim grupama, a razlika u platama bila je najmanja među državnim službenicima.
Posmatraju li se samo oni koji su zaposleni na puno radno vrijeme tokom cijele godine, razlike u prihodima su se smanjile (prihodi žena – 75 odsto za radnice, 71 procenat za državne službenice, 92 odsto za službenice). Razlika u platama ima neke veze s mnogim radnicima s nepunim radnim vremenom.
Problem sa skraćenim radnim vremenom
Prosječna bruto godišnja primanja onih koji su tokom cijele godine zaposleni na nepuno radno vrijeme iznosila su 25.433 evra u 2023. godini, što je bila polovina prosječnih primanja onih koji su tokom cijele godine zaposleni na puno radno vrijeme (51.500 evra). Najviše zarađuju u sektoru snabdijevanja energijom i finansijskih i osiguravajućih usluga. Daleko najniža primanja bila su u hotelijerstvu i ugostiteljstvu.
Gdje većina žena radi?
Industrija s najvećim udjelom žena u 2023. godini bile su zdravstvene i socijalne usluge. Udio žena najmanji je u sektoru građevinarstva, snabdijevanja energijom i proizvodnje robe. Isto vrijedi i ovdje – gdje ima mnogo žena, više je i radnika na pola radnog vremena. Dohodak muškaraca bio je viši od dohotka žena u svim saveznim pokrajinama; zaposleni ljudi najviše zarađuju u Gradišću, a najmanje u Beču. Prosječni bruto godišnji prihod penzionera koji žive u Austriji iznosio je 25.820 evra u 2023. Iznos penzija žena bio je u prosjeku 64 odsto penzija muškaraca, prenosi BizPortal.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu