Društvo

"Najsnažniji udar sredinom septembra" Dr Petrović upozorava da će ovaj talas pandemije trajati najmanje još dva mjeseca

Ovaj talas epidemije trajaće minimum još dva mjeseca, vrlo vjerovatno i duže, s tim što ćemo se u drugoj polovini septembra suočiti sa drastičnim porastom broja zaraženih na dnevnom nivou.

"Najsnažniji udar sredinom septembra" Dr Petrović upozorava da će ovaj talas pandemije trajati najmanje još dva mjeseca
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

Projekcija koju, za Novosti, iznosi primarijus dr Radmilo Petrović, epidemiolog, ni u jednom segmentu nije ohrabrujuća:

– Bolnice će opet biti prepune, a masovnije umiranje oboljelih je tek pred nama, jer smrtnost se u epidemijama uvek povećava “sa zadrškom” – kaže dr Petrović.

Iz ove perspektive, bez podatka koliki je zaista kolektivni imunitet, teško je, napominje dr Petrović, da se procjeni šta bi po broju inficiranih mogao da bude vrh ovog talasa kovida.

Pročitajte još

– Ne znamo kod kojeg broja vakcinisanih pada imunitet i da li će primiti buster dozu, kao što ne znamo ni koliki je prirodno stečen imunitet: koliko se od ukupno registrovanih 760.000 slučajeva infekcije od početka epidemije, “preklapa” sa vakcinisanima, i koliko njih još ima otpornost samo poslije preležanog kovida. Sve su to parametri bez kojih ne možemo ni da naslutimo da li ćemo opet stići do 8.000 inficiranih dnevno – navodi dr Petrović.

Otežavajuća je okolnost što delta soj probija i prirodnu i postvakcinalnu zaštitu. Juče smo stigli do blizu 3.000 novoinficiranih, iako su najpesimističkije prognoze na početku ovog naleta korone bile da u vrhu talasa možemo da očekujemo do 4.000 oboljelih za dan. Stvarnost bi, realno, mogla da bude i gora.

– Borba sa delta sojem je izuzetno surova i očekujemo da u narednim nedjeljama pokaže svu svoju snagu – kaže dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja. – Tempo vakcinacije je izuzetno spor. Sa oko 52 odsto vakcinisanih, daleko smo od kolektivnog imuniteta, i tako smo produžili opstanak virusa, koji je sada mutirao. Tužno je sada videti mlade nevakcinisane ljude na respiratorima.

Na mašinama za mehaničku ventilaciju u utorak je bilo 80 oboljelih, u bolnicama ukupno 1.231. Prema procenama ljekara, na osnovu težine kliničke slike koju kovid sada ima, od 2.981 osobe kod koje je u utorak potvrđen virus, najmanje 10 odsto će u nekom trenutku morati na bolničko liječenje.

Već se prave planovi za dodatne kapacitete. Prema rečima dr Đerleka, država je spremna za novi talas virusa: obezbjeđena je dovoljna količina kiseonika, lijekova i bolničkih postelja.

– Sa svim izgrađenim kapacitetima, očekujemo da zdravstveni sistem funkcioniše paralelno i da će nekovid pacijenti imati bolju zdravstvenu zaštitu, kao i da neće trpeti kao prethodnih godinu i po dana – rekao je Đerlek.

VAKCINA U SPREJU ZAUSTAVIĆE VIRUS

Epidemiolozi jedini spas vide u vakcinaciji:

– Svuda je očigledno da se mjere ne poštuju, da je ljudima dojadilo i nismo mi nikakav izuzetak od svijeta, samo nema razumnog objašnjenja zašto se u većem broju ne vakcinišemo kad ima vakcina – kaže dr Radmilo Petrović. – Ja sam poslije dvije kineske, primio i treću dozu “sinofarma”, nisam provjeravao antitijela, jer ona nisu najvalidnija mjera imuniteta. Vakcina koju Rusi najavljuju za sledeću godinu biće bolja od sada dostupnih, jer će biti u spreju: sprečavaće zaražavanje jer će stvarati antitijela u nosnoj šupljini i tako sprečavati virus da prodre u organizam.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu