Ministarstvo ističe i ciljeve koji se očekuju od implementacije plana konsolidacije HRT-a, koji se može podijeliti na tehnološke, uključujući razvoj nove medijske platforme, i programske, koji podrazumjevaju postavljanje i održavanje profesionalnih standarda.
– HRT treba podsticati da primjenjuje i razvija nove tehnologije, razvija novu medijsku platformu, te bude relevantan za sve generacije i ostane povezan u digitalnom okruženju – ističu u ministarstvu.
– Da bismo ostvarili ovaj cilj, a u današnje vrijeme kada se informacije dobijaju putem društvenih mreža, potrebno je osigurati uslove za promjene i konsolidaciju rada i poslovanja HRT-a u svim segmentima – poručuju iz ministarstva.
Uoči usvajanja plana konsolidacije poslovanja i poslovanja HRT-a, Ministarstvo kulture i medija osvrnulo se i na „Novi pravac“, strateški dokument koji je uprava HRT-a predstavila prošlog marta, u kojem se između ostalog navodi , da će tokom 2025. i 2026. godine “biti potrebno smanjiti broj zaposlenih za 30 odsto.”
Drugim riječima, odlazak više od 800 od oko 2.700 trenutno zaposlenih u HRT-u najavila je dokumentom koji je, kako se navodi u uvodu, „prvi korak u saradnji s Vladom, publikom, javnošću”.
S druge strane, na pitanje koliki je tačan broj planiranih otpuštanja i koliko je zaposlenih pozvano ili se do sada odazvalo na razgovore o otpremninama, HRT još nije dao službeni odgovor.
Kako saznaje Hina, maksimalni iznos otpremnine ne može biti veći od 90.000 evra bruto po radniku, a poslodavac će odrediti koji radnici ispunjavaju uslove za sticanje prava na otpremninu. Kriterijum za to će biti da radnika ne treba zamijeniti angažovanjem drugog radnika van HRT-a, minimalni staž na HRT-u od pet godina i da do 65. godine ima najmanje 24 mjeseca, piše Index.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu