Banjaluka

NASELJA ZARASLA U TRAVU Budžet i vremenske neprilike usporili košenje zelenih površina u Banjaluci (FOTO)

Prolongirano usvajanje budžeta i vremenske neprilike prouzrokovali su neredovno održavanje zelenih površina u gradu, što je izazvalo zabrinutost i ogorčenost kod građana Banjaluke.

NASELJA ZARASLA U TRAVU Budžet i vremenske neprilike usporili košenje zelenih površina u Banjaluci (FOTO)
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Problem s kojim se suočavaju skoro dva mjeseca naveo ih je na mnogobrojne pritužbe koje su uputili svojim mjesnim zajednicama, ali i Gradskoj upravi. Neke pritužbe su urodile plodom, a neke, bar za sada, ne.

Predsjednik Savjeta MZ Obilićevo 1, Oliver Gačić, ističe da su zelene površine u ovom naselju do skoro bile nepokošene, te da je tek javno oglašavanje mještana ovog naselja urodilo plodom.

– Za sada je bolja situacija nego što je bila. Ostali su još neki nepristupačni dijelovi, koji bi se morali urediti trimerom. Međutim, generalno smo nezadovoljni; skoro je prvi jun, a tek je bilo prvo košenje, i to na našu reakciju. Nadam se da će neće biti svaki put biti potrebno slati zahtjev da se redovno održavanje provodi – ističe Gačić i dodaje da je takva situacija izazvala zabrinutost kod mještana ovog naselja.

Nezadovoljstvo

Svoje nezadovoljstvo su izrazili i mještani naselja Lauš 1, čije uređenje još nije počelo, a to je potvrdio i predsjednik ove mjesne zajednice, Goran Čikić.

– Situacija je katastrofalna, ništa nije pokošeno – kratko je rekao.

FOTO: M. RADANOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: M. RADANOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: M. RADANOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: M. RADANOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. POPADIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. POPADIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. POPADIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. POPADIĆ/RAS SRBIJA

Zbog manjeg broja javnih površina, situacija je nešto bolja u prigradskim naseljima, gdje je najveći broj mještana nastanjen u kućama.

– Mi smo prigradsko naselje, gdje je više od 90 odsto kuća. Ljudi održavaju svoja dvorišta, tako da nije zapušteno – rekao je predsjednik MZ Petrićevac, Zoran Savanović.

Dodaje da, za sada, održavanje javnih površina u ovom naselju nije počelo.

– Zvali smo Gradsku upravu, objasnili su nam da je taj proces prolongiran zbog kasnog usvajanja budžeta, te da je „Tamaris“ otežavao situaciju. Građani su me zvali više puta kako bi se informisali, ali svjesni smo vremenskih neprilika, koje su takođe imale svoju ulogu – rekao je Savanović.

Pročitajte još

Održavanje

Iz kompanije „Tamaris“ su kazali da su, dolaskom sunčanih dana, ubrzali održavanje zelenih površina u gradu, te očekuju da će te aktivnosti biti završene do kraja mjeseca.

– Od Grada smo dobili nalog za košenje svih naselja. Do sada su pokošena naselja Nova Varoš, Rosulje, Centar 1, Centar 2, Obilićevo, Kočićev vijenac i Borik, a košenje naselja Starčevica je započeto juče. Uskoro će uslijediti košenje naselja Ada, Mjesec, Sunce, Lauš i Petrićevac – kazala je tehnički direktor ove kompanije Slađana Bumbić Damjanović.

Dodala je da su, uporedno s tim, dva puta pokošeni parkovi, jednom zelenilo uz saobraćajnice, kao i izletišta, spomen-obilježja i Banj brdo. 

Budžet

Iz nadležnog Odjeljenja za komunalne poslove rekli su da ulažu maksimalne napore kako bi se postigla planirana dinamika košenja zelenih površina, koje je ove godine, u odnosu na ranije, počelo kasnije zbog situacije s budžetom.

– Prošlih godina je početak vegetacije značio početak košenja u gradu, oko 1. aprila. Ove godine smo imali kašnjenje od oko 20 dana. Taj proces smo započeli odmah po usvajanju programa zajedničke komunalne potrošnje. Otežavajuća okolnost su i vremenske neprilike, smjena veoma toplih i kišnih dana. Ovo veoma pogoduje rastu trave, tako da bi i one površine koje smo pokosili jednom već trebalo kositi i drugi put, što trenutno radimo u parkovima i u centru grada – poručili su u ovom odjeljenju.

Dodali su da poteškoće u provođenju ovih aktivnosti izazivaju i umanjena sredstva za ovu godinu.

– Prošle godine su sredstva za održavanje zelenih površina  iznosila oko dva miliona KM, dok su ove godine ta sredstva značajno umanjena, te iznose oko milion KM. Samo košenje je doživjelo umanjenje od oko 300.000 KM, ali ćemo se potruditi da uz realokaciju to nadoknadimo i da redovno održavamo zelene površine u gradu – kazali su u ovom odjeljenju.

Ogorčenost

Građani su izrazili ogorčenost i povodom neurednog održavanja pojedinih javnih površina, a kao najočigledniji primjer navode Istočni tranzit.

– Pokosili su samo jedan dio trave koji se nalazi između dvije trake i otišli. Mislio sam da nisu stigli i da će doći drugi dan pokositi i ostatak, ali dva dana je to tako stajalo. Ono što je posebno ružno jeste što niko nije pokupio tu pokošenu travu. Ostavili su je tu da vjetar nosi. Ta trava je letjela po autima i sad se sva zalijepila za cestu – rekao je građanin Banjaluke, čime je ime poznato redakciji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu