Kultura

Nastavak digitalne kampanje MSURS: Dušan Simić postavio osnove banjalučkog slikarstva 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u okviru nastavka digitalne kamapanje, biće predstavljen poznati banjalučki slikar, Dušan Simić.

Nastavak digitalne kampanje MSURS: Dušan Simić postavio osnove banjalučkog slikarstva 
FOTO: MUZEJ SAVREMENE UMJETNOSTI/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Kako poručuju iz muzeja, odlučili su da jedan segment posvete predstavljanju autora čija djela čine kolekciju Muzeja savremene umjetnosti RS pod nazivom „Naše zbirke u vašem domu“.

Prvi umjetnik kojeg su izdvojili je Dušan Simić, čiju monografiju u izdanju MSURS autorke Vidosave Grandić možete besplatno preuzeti na veb sajtu muzeja.

-U skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom i mjerama prevencije širenja korona virusa, usljed čega je spriječen i dolazak posjetilaca u muzej, želimo da putem društvenih mreža i štampanih medija obnovimo kontakt sa našom publikom. Takođe, želimo da im omogućimo da se iz sigurnosti svog doma upoznaju sa stvaralaštvom značajnih umjetnika čija djela baštinimo poručili su oni.

Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija
Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija

S obzirom da se u 2020. godini navršava 90 godina od rođenja banjalučkog umjetnika Dušana Simića, započinju ovu akciju podsjećanjem na grupu „Četvorica“, čiji je Simić bio duhovni vođa i član zajedno sa Enverom Štaljom, Alojzom Ćurićem i Bekirom Misirlićem.

-Ova grupa mladih umjetnika zastupala je napredne umjetničke ideje odupirući se konzervativizmu i provincijskoj hermetičnosti, te predstavlja značajnu umjetničku pojavu koja je obilježila pedesete godine u Banjaluci i vrijeme novog umjetničkog razvoja i poleta – objasnili su iz muzeja.

Njihovo prvo predstavljanje banjalučkoj publici bilo je na izložbi u Domu kulture 1955. godine, što je bio i najznačajniji događaj u likovnoj umjetnosti BiH tog doba.

-Grupa „Četvorica“ zabilježena je kao najkoherentnija i najdugotrajnija slikarska grupacija u BiH, koja je tih godina veoma smjelo nametnula ideje o slobodi stvaralaštva i pokrenula nove pristupe u razumijevanju jezika slike – objasnili su.

Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija
Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija

U periodu između 1955. i 1961. godine ova grupa je pružila osnovu za sav kasniji razvoj likovne umjetnosti u Banjaluci, kao i za vaspitanje likovne publike za novo poimanje slike.

Dušan Simić rođen je 1930. godine u Banjaluci. Završio je slikarstvo na banjalučkoj Višoj pedagoškoj školi 1953. godine, kod profesora Bože Nikolića. Želio je da nastavi studije slikarstva na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu ili istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, ali su ga zdravstveni i materijalni problemi sprečili u tome.  Knjige i reprodukcije djela velikih majstora moderne umjetnosti bile su dalji put Simićevog samoobrazovanja.

U takvim, više nego skromnim uslovima, Dušan Simić je ostvarivao vlastitu slikarsku poetiku, ali i sa puno predanosti uvodio djecu u osnovnom školama u prva saznanja o umjetnosti. Svojim pedagoškim radom Simić je ostavio značajan trag na mlađe generacije banjalučkih umjetnika.

Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija
Foto: Muzej savremene umjetnosti/ustupljena fotografija

Od 2007. godine 25 djela Dušana Simića čuva se u depou Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, a vlasništvo su Grada Banjaluka.

Njegovo stvaralaštvo predstavljeno je u Muzeju savremene umjetnosti RS retrospektivnom izložbom 2008. godine i monografskom publikacijom, a potom je ova izložba gostovala u brojnim gradovima širom Republike Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu