Koliko vam se puta dogodilo da vas štucanje napadne u trenutku kad treba da budete ozbiljni i koncentrisani na neki zadatak? Uostalom, kad čovjek malo bolje razmisli, postoji li uopšte dobar trenutak za štucavicu?
Ta nezgodna pojava je zapravo iznenadan grč dijafragme. Ovaj grč uzrokuje naglo zatvaranje glasnica, što stvara karakterističan zvuk – taj iritantni “štuc”.
Iako je obično bezopasna i kratkotrajna, dugotrajna štucavica može da bude veoma neprijatna. Srećom, postoje brojni trikovi koji pomažu da se zaustavi.
Mogući uzroci štucanja su različiti. Može, na primjer, da je uzrokuje brzo jedenje i gutanje vazduha, što može da iritira dijafragmu. Jedan od uzroka su i promjene temperature – konzumacija vrlo hladnih ili vrućih napitaka. Stručnjaci navode i iritaciju živca vagusa koji je povezan s dijafragmom, kao i stres i uzbuđenje i pretjeranu konzumaciju alkohola koji nadražuje probavni sistem i utiče na refleks štucanja.
Iako ne postoji univerzalno rješenje, mnoge metode djeluju tako što prekidaju ciklus štucanja uticajem na dijafragmu, živce ili disanje. Među trikovima koji se spominju jeste i zadržavanje daha što duže možete kako biste povećali nivo ugljen-dioksida u krvi i podstakli dijafragmu da se opusti.
Možete da pokušate i da popijete vodu tako da se nagnete prema napred i pijete iz suprotne ivice čaše. To može da zbuni refleks gutanja i da prekine štucavicu. Ako to ne upali, pojedite kašičicu meda jer njegova gusta i lepljiva tekstura može da stimuliše živac vagus. Neki stručnjaci predlažu i da stisnete koljena na grudi i zadržite taj položaj nekoliko sekundi kako biste rasteretili dijafragmu.
Ako i dalje štucate pokušajte sa sljedećim – dišite duboko kroz nos i polako izdišite kroz usta kako biste smirili tijelo i opustili disanje, ili lagano masirajte područje dijafragme kružnim pokretima kako biste podstakli cirkulaciju i olakšali opuštanje mišića.
Iako je bezopasna, štucavica može da bude prilično iritantna! U većini slučajeva, prestaje sama od sebe unutar nekoliko minuta do sat vremena. Međutim, ako traje duže od 48 sati, može da bude znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema i potrebno je da potražite ljekarsku pomoć, prenosi Večernji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu