Magazin

NE TROŠITE VRIJEME Trikovi za pranje veša koji zapravo ne djeluju

Nisu svi trikovi, koji bi vam trebali pomoći da dobijete čišći, mekši i mirisniji veš, djelotvorni.

Žena pere veš
FOTO: FREEPIK

Kako ne biste nepotrebno gubili vrijeme i novac, poslušajte savjete koji neće riješiti vaš prljav veš, ali će vam oduzeti dio dragocjenog vremena.

Aspirin tablete za bjelji veš

Najvjerovatnije je glasina da aspirin može izbijeliti odjeću krenula jer je aspirin 1899. patentirala njemačka kompanija za bojenje tekstila. Hemijski spoj aspirina je acetilsalicilna kiselina, koja se razlaže u salicilnu kiselinu kada je izložena vlazi. Ovo nema efekta izbjeljivanja na tkaninama.

So pomaže u spriječavanju izblijeđivanja boja vaše odjeće

Kako biste spriječili da obojeni veš izblijedi, dodajte jednu šolju soli u mašinu za pranje veša prije početka ciklusa pranja. Ovaj savjet zapravo nije sasvim iz vedra neba. Soli u različitim jedinjenjima često se koriste kao kaustično sredstvo za fiksiranje boja tokom početnog procesa bojenja tkanina. Iz tog razloga, so je često i komponenta organskih boja.

Pročitajte još

Međutim, problem je što so ima spomenute pozitivne učinke na obojeni tekstil tek u fazi razvoja materijala. Kada odjeća stigne u orman, boja je već u potpunosti ‘spregnuta’, tako da so neće uticati na ili protiv blijeđenja.

Kafa u mašini za veš drži crnu odjeću zaista crnom

Dodajte dvije šoljice kafe u vodu za ispiranje kako bi vaša odjeća ostala tamna. Kafa je zapravo prilično efikasna boja, ali prosječna mašina za pranje veša troši 16 litara vode tokom ciklusa ispiranja.

Pa šta možemo očekivati ​​ako ovoj količini dodamo samo dvije šoljice kafe, koja je ionako već razrijeđena vodom? Odgovor je očigledan – efekat će biti toliko minimalan da je svaka kap te tečnosti štetna. Isto važi i za čaj, za koji mnogi vjeruju da pomaže u spriječavanju gubitka boje tamne odjeće.

Limun povećava efikasnost deterdženta

Neki ljudi vjeruju da dodavanje limunovog soka u mašinu za pranje veša povećava efikasnost deterdženta. Nauka bi se u osnovi složila s ovim, jer može pomoći u uklanjanju nakupina prljavštine i ostataka deterdženta i omekšivača koji su ostali na odjeći, prenosi Klix.

Činjenica je da sve kiseline, ne samo limunska kiselina, mogu pomoći da dobijete sredstvo za čišćenje rublja. Ali jedan limun, iz kojeg u prosjeku možemo iscijediti samo nekoliko kašika soka, nažalost neće biti dovoljan za vidljive rezultate.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu