Zabava

NE VJERUJETE DIJAGNOZI? Ovo su razlozi da se konsultujete i sa drugim ljekarima

Većina nas je bar jednom u životu izašla iz ordinacije ljekara sa nevjericom u postavljenu dijagnozu. Što je bolest ozbiljnija, sumnja je, prirodno, sve jača i nagoni nas da se zapitamo da nisu možda pomiješani rezultati ili da je to što se vidi na snimku možda nešto sasvim drugo.

NE VJERUJETE DIJAGNOZI? Ovo su razlozi da se konsultujete i sa drugim ljekarima
FOTO: A. DIMITRIJEVIĆ/RAS SRBIJA

U takvim situacijama ne znamo odmah šta da radimo i kome da se obratimo. Muči nas i pitanje da li se konsultovati s još nekim ljekarom ili ne, kao i da li je uopšte u redu to činiti i ima li smisla.

I to je sasvim normalno, pogotovo što traženje drugog mišljenja nakon uspostavljene dijagnoze i propisane terapije kod nas nije uobičajena procedura koliko je u svijetu. Mnoga istraživanja rađena na ovu temu pokazala su da oko 20% pacijenata traži drugo mišljenje, najčešće u onkologiji, kardiologiji, neurohirurgiji, ginekologiji. Taj postotak ide čak i do 50% kod onkoloških pacijenata.

Mnogo je primjera u praksi pokazalo da je upravo traženje drugog mišljenja i konsultacije sa više specijalista liječenje pacijenata odvelo u nekom sasvim drugom smjeru u smislu postavljene dijagnoze ili propisane terapije i nerijetko im spasilo život. Ljekari Mejo klinike sproveli su obimno istraživanje čiji rezultati pokazuju da je – u 12% slučajeva inicijalna dijagnoza potvrđena, u 22% slučajeva dijagnoza koju je postavio drugi specijalista bila u suprotnosti sa zaključcima prvog ljekara, a u 66% slučajeva došlo je do korekcija i uspostavljanja konačne dijagnoze, upozorava Blic.

Mišljenje jednog stručnjaka nije dovoljno

Povjerenje u ljekara je veoma važno, ali u životu postoje situacije kad mišljenje jednog stručnjaka možda i nije dovoljno da bi se došlo do prave dijagnoze, pogotovo ako je reč o rijetkim bolestima, za čiju dijagnozu je zaista potrebna dobra saradnja različitih specijalista.

Traženje drugog mišljenja najčešće se traži kod onkoloških bolesnika, zatim i u slučajevima komplikovanih hirurških zahvata ili invazivnih terapija pri kojima treba da se odabere ona koja će najmanje loše uticati na kvalitet života bolesnika, a najbolje na bolest ili u slučaju da propisana terapija nije dala rezultat.

Šta znači drugo mišljenje

Drugo ljekarsko mišljenje podrazumeva konsultaciju sa drugim ljekarom kako bi pacijent dobio dodatne informacije o svojoj dijagnozi, kao i mišljenje o terapijskim mogućnostima iz još jedne perspektive. Zahvaljujući internetu i ubrzanom razvoju telemedicine, danas je ova mogućnost mnogima dostupna, i u našoj zemlji i u inostranstvu, što je svakako veliki benefit za čovječanstvo.

Kako do drugog ljekara online

U slučaju da vam je potrebno mišljenje radiologa, neurologa, spinalnog hirurga, pulmologa, ginekologa, bilo vama koji živite u Srbiji, bilo vama koji ste u Kanadi, Americi, Nemačkoj, Švajcarskoj, do poznatih srpskih ljekara više nije teško doći. Oni su vam odsad dostupni za video-konsultacije ukoliko se registrujete na sajt Global Digital Klinik ili aplikaciju GDC visit mi. Korisnik GDC usluga se postaje jednostavnom registracijom, koja je besplatna i dostupna apsolutno svima. Platforma za video-konsultacije vam omogućava pristup vrhunskim stručnjacima svih specijalnosti u samo tri klika. Registrovani korisnici mogu da vide listu svih ljekara koji su dostupni za video konsultacije. Za ljekare koji nisu u tom trenutku dostupni prikazuje se kalendar slobodnih termina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu