Zabava

Nekoliko stvari koje bi ipak trebalo da držimo dalje od mašine za pranje veša

Mašine za pranje veša su izumi koji su mnogo olakšali svakodnevo funkcionisanje. Međutim, koliko god mašina za pranje bila funkcionalna postoje neke stvari koje nikada ne treba da peremo u mašini.

Veš mašina
FOTO: FOTO: K. KAMENOV/RINGIER

Šta ne treba da peremo u mašini za pranje veša?

Možda je manje očigledno, ali ovih pet stvari treba da držimo dalje od mašine za pranje veša:

Kupaći kostim

Iako su kupaći kostimi dizajnirani da budu u vodi, voda u mašini za pranje veša nije idealna za materijal. Mehaničko dejstvo mašine može da ošteti trake i unutrašnju strukturu kupaćih kostima. Za njihovo što duže trajanje operite ih ručno.

Sakoi i jakne

Čak i ako je spoljna tkanina sakoa ili jakne pamuk, poliester ili druga tkanina koja se može prati u mašini, ipak bi trebalo da izbjegavamo da ih stavljamo u mašinu za pranje veša. Na njima se nalaze materijali koji su međusobno povezani i daju jakni oštar oblik. Kada su izloženi vodi mogu da postanu deformisani. takod a se ipak odlučite za hemijsko čišćenje, piše The Spruce.

Kožne patike i odjeća

Većina kožne obuće ima neke dijelove koji su zalijepljeni i koji se mogu oštetiti prekomjernom vlagom i toplotom.

Odjeća od vune, kašmira, baršuna i ukrasa

Uvijek pročitajte etiketu za održavanje na ovoj odjeći. Neki su možda napravljeni od vune koja se može prati, a baršun – tkanina od miješavine pamuka/poliestera koji se obično nalazi u dječijoj odjeći – takođe može da se pere u mašini za veš. Međutim, većinu vune i kašmira treba tretirati nježnije i prati ručno. Osim toga, odjeću sa šljokicama ili ukrašenim detaljima ipak treba oprati ručno.

Kravate

Kravate su često izrađene od svile, a unutrašnja struktura može da se iskrivi i deformiše u mašini za pranje veša. Tako da se ipak odlučite za ručno pranje ili hemijsko čišćenje, prenosi Magazin Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu