Društvo

RAD NA 40 STEPENI Ljekari upozoravaju na opasnost, poslodavci ne mare za zdravlje radnika

Temperature od 38, 39, pa i 40 stepeni narednih nekoliko dana pogodiće Banjaluku. Ove vrućine veoma su opasne, naročito za sve koji moraju da budu ili rade na otvorenom.

RAD NA 40 STEPENI Ljekari upozoravaju na opasnost, poslodavci ne mare za zdravlje radnika
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako kažu ljekari, ako je 35 stepeni čovjek maksimalno može da bude sat vremena napolju. Kada je 40, to je mnogo kraće. Lako je moguće dobiti ozbiljne opekotine od sunčevog zračenja ili sunčanicu. Ali, ko o tome pita sve one radnike koji moraju da borave napolju?!

Odokativna procjena

Sindikalci su još jednom pozvali poslodavce da radnike ne izlažu vrućinama, s obzirom da je najavljen toplotni talas u cijeloj Srpskoj. To je samo preporuka, budući da Zakonom o radu ili nekim drugim zakonom nije uređeno koja se temperatura smatra visokom da bi radnici bili oslobođeni rada. Ta procjena ostavljena poslodavcima, upozorila je predsjednik Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih delatnosti RS, Dragana Vrabičić.

Dragana Vrabičić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ipak, dovoljno je pogledati napolje i vidjeti da se mnogi tih preporuka ne drže. Građevinski radnici na suncu, uglavnom bez šešira ili kačketa na glavi, u majicama kratkih rukava, rade kada je najvrelije. Hvataju hlad u sjenci radnih mašina ili pod obližnjim drvetom, ako ga ima.

Iz Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti su poručili da su i prije desetak dana, tokom prvog toplotnog talasa, apelovali na poslodavce, ali da je primjećeno da nema nekakve preraspodjele radnog vremena i da su radnici i u toku najvećih vrućina na građevinama, na odvozu smeća… U istom problemu su i oni koji toče sladoled ili rade na štandu na otvorenom.

Savjeti

Ljekari očekuju da će s porastom temperature rasti i broj pacijenata koji svojim voljom, ili zato što moraju, na otvorenom provode puno vremena. Savjetuju da, ako znamo da nas očekuje 40 i više stepeni, život moramo da prilagodimo tome.

Pročitajte još

– Posebno djeca i stariji ne bi trebalo da izlaze od 11 do 17 sati. Ako već morate, uvijek sa sobom nosite flašicu vode, naočare, šešire, široku, laganu, bijelu odjeću sa širokim rukavima i nogavicama kako ne biste dobili opekotine od sunca koje se mogu dobiti ako se napolju duže stoji ili hoda – kaže za Srpskainfo Vesna Kević, specijalista porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka.

Preporučuje onima koji moraju napolje da, ako baš ništa drugo ne mogu, pokvase peškir ili neku tkaninu i pređu po tijelu. Obavezno je i najpreporučljivije piti vodu.

– Ako već poslodavac ne poštuje preporuke, onda bi svaki radnik morao da vodi računa o tome da mu je glava pokrivena, da smanji dopiranje sunčevih zraka do tjemena, kako bi izbjegao vrtoglavicu, mučninu. Nije zdravo i pametno da se na otvorenom radi od 12 do 16, 17 sati. To bi poslodavci morali da poštuju – poručuje Kević.

Hrana

Ljekari navode da ljudi generalno dobro podnose temperature do 30 stepeni.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

– Individualno je od organizma do organizma. Pola sata, sat je maksimum da se stoji na vrućini. Ako negdje imate hlad, obavezno stanite. Temperature od 40 i više dodatno skraćuju vrijeme koje možemo da budemo napolju. To su uslovi koji mogu da budu veoma opasni i ne treba se s tim igrati – upozorava doktorka.

Hrana treba da bude u manjim obrocima, uglavnom nešto tečno i ne treba da bude previše slano. Koristiti više svježeg voća i povrća, kuvana jela, izbjegavati brzu hranu, prženu i pečenu. Najbolje je piti vodu, ali ne previše hladnu. Potrebno je i nanositi kreme sa visokim zaštitnim faktorom. Tokom dana, u prostorima gdje živimo, temperatura ne smije biti veća od 32 stepena, a noću od 24 stepena. Razlika između klimatizovane prostorije i vanjske ne treba da bude veća od 10 stepeni.

Izbjegavati sunčanje

Po prognozama Hidrometeorološkog zavoda RS, u Banjaluci se sutra očekuje 38, u petak 39, a u subotu čak 40 stepeni. Zbog ovakvih vrućina obavezno je izbjegavati i sunčanje. Naime, mogu se dobiti ozbiljne opekotine, koje zahtijevaju svakodnevni odlazak kod ljekara i previjanje rana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije