Merkelova je pred početak sastanka na pres konferenciji sa koorganizatorom samita o zapadnom Balkanu francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom rekla da ovaj sastanak nije zamjena za Berlinski proces, niti za pristupne pregovore, već dobra prilika da se razmjene mišljenja o situaciju u regionu.
Govorićemo i o Srbiji i Kosovu, kako da unaprijedimo kretanja, jer se ovaj problem čini slabije riješenim. Iskreno i zajedno da povedemo razgovor, samo čitav region može da se razvija zajedno. Da se vidi kako mogu da se nastave bilateralni pregovori – rekla je Merkelova.
Ona je navela da Njemačka i Francuska podržavaju evropsku perspektivu zapadnog Balkana i da je pozitivan razvoj regiona u evropskom interesu.
Makron je rekao da će biti riječi o slučaju Srbije i samoproglašenog Kosova s voljom da se nastave pregovori.
– Nemamo namjeru da propišemo rješenje, već smo spremni da sagledamo sve opcije i da se razgovori nastave bez tabua. Odgovornost je na svima, svi moramo da radimo da dvije strane nastave dijalog – rekao je Makron.
On je naveo da je cilj da se zajedno radi na stabilnosti regiona, jer je najvažnije imati političku stabilnosi u regionu, što za Francusku predstavlja politiku novog angažmana.
– Od 2000. godine smo se malo povukli iz regiona i danas želimo zajedno da radimo. Dvadeset godina je prošlo od ratova koji su pocijepali Balkan, a Prespanskim sporazumom smo vidjeli da možemo da prevaziđemo razlike – rekao je Makron.
On je naveo da stabilnost zavisi od regionalne agende i veće saradnje balkanskih zemalja, te dodao da postoje tenzije koje ne doprinose nikome i da će o tome biti riječi na samitu, prenijeli su beogradski mediji.
Ranije je šef evropske diplomatije Federika Mogerini imala bilateralne sastanke sa liderima “zapadnobalkanske šestorke”, među kojima je bio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na tim sastancima se razgovaralo o situaciji u regionu i istakuta je opredijeljenost za regionalnu saradnju, a u tom kontekstu je Sporazum iz Prespe (između Grčke i Sjeverne Makedonije) označen kao istorijski primjer.
Bilo je riječi i o napretku i budućim perspektivama na putu “zapadnobalkanske šestorke” ka EU.
Beogradski mediji su prenijeli da će skup zapadnobalkanske šestorke sa Merkelovom i Makronom trajati oko dva časa, nakon čega će uslijediti i radna večera.
Na skup su pozvani premijeri Albanije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, predsjednik i premijer Srbije, kao i predsjedavajući Savjeta ministara u tehničkom mandatu, te predstavnici privremenih vlasti u Prištini, ali i premijeri Hrvatske i Slovenije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu