Sudbine

“Nemoguće je u potpunosti tvrditi da je sa bebom sve u redu” Mnogi se pitaju kako se Ronaldu i Georgini desio fatalni ishod i pored skupih pregleda i ljekara

Svijet je danas pogodila vijest da je Kristijanu Ronaldu i Georgini Rodrigez umro sin na porođaju.

“Nemoguće je u potpunosti tvrditi da je sa bebom sve u redu” Mnogi se pitaju kako se Ronaldu i Georgini desio fatalni ishod i pored skupih pregleda i ljekara
FOTO: TIM KEETON/EPA

I svi su ostali skamenjeni činjenicom da se to desilo njima, jer je Georgina zasigurno imala najstručniji tim ljekara koji je vodio trudnoću i najbolje moguće uslove na svijetu da na svijet donese blizance koje je nosila.

Nažalost, u emotivnoj objavi na svom Instagram profilu, proslavljeni fudbaler je sa javnošću podijelio najstrašnije vijesti koje jednog roditelja mogu da zadese – jedno dijete je na porođaju preminulo. Djevojčica je, sa druge strane, srećom, rođena živa i zdrava. Da li je blizanačka trudnoća sama po sebi rizičnija, kako određeni zdravstveni problemi tokom mnogih pregleda, ultrazvukova i prenatalnih testova mogu da se podvuku “ispod radara” i dovedu do fatalnog ishoda i da li postoje mjere prevencije ili je nekada, jednostavno, sve sudbina, odgovorila je prof. dr Anu Mitrović Jovanović, načelnica Dnevne bolnice GAK Narodni front.

Pročitajte još

– Tokom trudnoće se rade brojni pregledi, analize i ultrazvučni pregledi a sve sa ciljem da se blagovremeno utvrdi da li postoji neki problem, kako bi se reagovalo i predupredio loš ishod. Ali, i pored svega toga nemoguće je u potpunosti tvrditi da je sa bebom sve u redu čak i kada su sve te analize i pregledi uredni je postoje ograničenja za svaku analizu i metod. Nažalost u medicini je tako – navodi doktorka Mitrović Jovanović.

Nažalost, mnogo toga neočekivano može poći po zlu i uvijek poslije nemilog događaja možete reći da je trebalo drugačije, ali tada bude kasno.

– Danas možete da pregledate trudnicu, da uradite sve, a da sutra plod ne bude živ. Recimo da se desi tromboza pupčanika, infarkt, abrupcija posteljice, aspiracija … i da se uvijek pitate zašto niste juče porodili tu pacijentkinju kada je to bila uredna trudnoća, ali prosto je tako – objašnjava sagovornica.

Fatalni ishodi su, srećom, rijetki

Ovakve nemile i tragične situacije su, srećom, rijetke. Koliko god da to može biti utješno, s obzirom na to da svaki izgubljeni život na rođenju pogađa najviše roditelje, ali i doktore koji su se svim silama borili da zdravo dijete donesu na svijet.

– Tokom porođaja, tzv. intrapartalna smrt zdravog ploda je srećom jako rijetka, ali svaki slučaj se pamti kao najveća tragedija, a može nastupiti iz brojnih razloga – ukoliko plod pati i ne dobija dovoljnjo kiseonika, a na CTG-u kojim se prati srčani rad ploda kontinuirano nemate zapis koji je sumnjiv, pa na vrijeme ne porodite pacijentkinju vakumom (ako postoje uslovi) ili ne uradite carski rez. Do smrtnog ishoda može doći ukoliko dođe do obilnog krvarenja ili pucanja materica, usljed prethodnog porođaja carskim rezom, ili prethodnih operacija na materici, poslije operacije mioma, septuma, zatim tromboze pupčanika, infarkta, embolije, aspiracije, zaglavljivanja ploda u porođajnom kanalu, teške ekstracije ploda vakumom, forcepsom ili pri porođaju kada plod prednjači karcicom – detaljnije navodi uzročnike tragičnih ishoda prof. dr Anu Mitrović Jovanović.

Blizanačke trudnoće su rizične same po sebi.

– Značajan procenat tih trudnoća se završava prije termina kada su djeca nezrela i postoje brojne komplikacije zbog kojih plod ne preživi – mala tjelesna težina, nezrela pluća, nezreo centralni nervni sistem, krvarenja u mogu, konvulzije, respiratorni distres, infekcije, sepse… Nekada postoje komplikacije da jedan plod normalno raste, a da drugi pati, nekada je jedan plod zdrav, a drugi plod nije, nekada može jedan plod umrijeti intrauterino, a da se drugi plod pušta da raste da bi se dostigla starost trudnoće pri kojem će drugi plod biti sposoban da preživi. Nekada se desi da dođe do prevremenog prsnuća vodenjaka jednog ploda – ističe i bliže pojašnjava sagovornica, piše Žena Blic.

Za kraj prof. dr Ana Mitrović Jovanović navodi da sve što se radi tokom vođenja trudnoće radi se sa ciljem da se svi ti rizici svedu na minimum, ali da, nažalost, nije moguće uvijek predvjideti i spriječiti nemili događaj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu