Društvo

NEODOLJIV ZOV ZAVIČAJA Vjerni čuvari narodnih običaja u Maslovarama

Običaji i tradicija su i ove godine, krajem juna u Maslovarama kod Kotor Varoša, okupili 500 učesnika u programu te nekoliko puta više mještana i njihovih gostiju na “Vidovdanskim danima folklora” i “Maslovarskim maslama”.

NEODOLJIV ZOV ZAVIČAJA Vjerni čuvari narodnih običaja u Maslovarama
FOTO PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Željko Popović, sveštenik u hramu Svetog velikomučenika Georgija u Maslovarama, kaže da su “Masla” slava naroda koji živi od svoje ljetine, vrijednih ruku i velikog truda kojeg ulaže tokom cijele godine obrađujući njive, uzgajajući stoku, podižući domaćinstva.

Tradicija i običaji kojih se ne odriču Maslovarčane drže na okupu i vraćaju u rodni kraj. Dolaze oni iz cijelog svijeta na ovaj događaj. Mlade uče da vrijednosti svoga kraja i naroda ne smiju zaboraviti. Oni se zbog toga svake godine masovno okupljaju u crkvenom dvorištu, mole za zdravlje i ljetinu, druže se i vesele – kazao je Željko Popović.

Foto Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto Privatna arhiva/RAS Srbija

Mještanin Maslovara Nebojša Petrušić je ove godine preuzeo kumovsku ulogu.

– Običaj je u Maslovarama da kum i njegova porodica pripreme “kumovski čanak”, koji se sastoji od pite, pogače, sira, uštipaka, kuvanih jaja, pečene piletine… Sve to se podijeli okupljenom narodu uz zdravicu, slavlje i veliko veselje – opisao je Petrušić svoju ulogu na ovogodišnjem skupu u crkvenom dvorištu, gdje su takođe održani “Vidovdanski dani folklora”.

Foto Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto Privatna arhiva/RAS Srbija

Teodora Simić, članica KUD-a “Lirafolklor” iz Beograda, istakla je vrijednosti nastupa i gostovanja u Maslovarama.

– Najbolji dio ovog druženja su masovnost, poznanstva, izgradnja neraskidivih mostova prijateljstva – rekla je Teodora Simić, kojoj je ovo drugi dolazak u Maslovare.

Domaćin folklorne smotre je Kulturno-umjetničko društvo “Brio Rudar”. Njegov dugogodišnji član Sredo Bogdanić kaže da je ova seoska svetkovina za njih veoma važna jer zbližava ljude i vraća život selu, gdje su mnoge kuće opustjele.

– Neophodna su nam ovakva okupljanja, programi koji privlače omladinu, motivišu djecu da prepoznaju vrijednosti svoga kraja i da grade svoju budućnost ovdje – smatra Sredo Bogdanić.

Foto Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto Privatna arhiva/RAS Srbija

Stanovnici Maslovara podsećaju da je ovo mjesto nekada imalo opštinski status.

– Mnogo toga imamo, ovdje narod moderno i dobro živi, ima svega ali nedostaju tvornice, radna mjesta. Kada bismo to obezbijedili, onda ne bismo brinuli za budućnost – kaže Radislav Božičković iz Maslovara.

Učitelj u penziji Miladin Jovanović sa nostalgijom govori o Maslovarama u prošlosti, gdje je izveo mnoge generacije učenika.

– Učionice su bile pune, nedostajalo je stolica i klupa, po dva učenika dijelila su istu stolicu, a pisali na koljenu. Bili smo materijalno siromašni ali zadovoljni, jer nismo znali za bolje. Sada je bogatstvo, velike i lijepe kuće, dvorišta puna automobila, niko pješke ne hoda ali se u inat svemu selo nekako urušava, gasi, narod nije zadovoljan – zaključio je učitelj Jovanović koji je, zajedno sa bivšim učenicima i ostalim mještanima učestvovao u folklornom defileu, od škole do crkvenog dvorišta.

Radost za selo

Kulturno-umjetničko društvo “Brio Rudar” osnovano je 1930. Sada ima 150 članova svrstanih u nekoliko sekcija, a najbrojnija je folklorna.

Slobodan Župljanin, član Organizacionog odbora “Vidovdanskih dana folklora”, rekao je da ovu manifestaciju, kao i “Maslovarska masla”, pripremaju godinu dana i da to unosi veliku radost u selo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu