Svijet

Nepromišljenost ih SKUPO KOŠTA: Njemački ljekari plaćaju hiljade evra kazne zbog "reklamiranja" abortusa

Doktor Detlef Merčel nije očekivao da će se naći na sudu zbog nečega što je on smatrao sastavnim dijelom njegovog posla - davanje informacija pacijentima o medicinskim zahvatima. Ovaj ginekolog nije uzeo u obzir da je u Njemačkoj reklamiranje abortusa krivično djelo.

Nepromišljenost ih SKUPO KOŠTA: Njemački ljekari plaćaju hiljade evra kazne zbog "reklamiranja" abortusa
FOTO: OLIVER BUNIĆ/ RINGIER

On je prošlog mjeseca dobio kaznu od 3.000 evra zbog deljenja informacija o vrstama abortusa koje on nudi, a sve je detaljno objašnjeno i na njegovom sajtu. Zbog presude protiv njega, ali i još nekoliko njegovih kolega organizovano je nekoliko protesta, a najavljena je i javna debata povodom ove, veoma osjetljive teme.

Abortus je regulisan krivičnim zakonikom Njemačke. Ovaj zahtev dozvoljen je do 12. nedjelje trudnoće, a svaka žena koja se odluči za prekid trudnoće mora da prođe trodnevno savjetovanje, a čekanja na potvrdu mogu da potraju još nekoliko dana. Poslije 12. nedjelje prekid trudnoće dozvoljen je isključivo ukoliko postoji problem sa plodom ili ukoliko je zdravlje trudnice ugroženo.

Međutim, zakon ne propisuje na koji je sve način moguće izvršiti abortus, a osobama koje se odluče na ovaj zahrtjev zabranjeno je da dele informacije o tome. Zakon je do 2019. godine zabranjivao ginekolozima koji pružaju usluge prekida trudnoće da to otkriju. Novim izmenama zakona, dozvoljeno im je da javno kažu čime se bave, međutim ništa više od toga.

Pročitajte još

– Mogu da kažem da vršim proces prekida neželjene trudnoće ukoliko se žena izjasni da to želi, ali ništa više od toga – kaže doktor Merčel, prenosi Telegraf.

Druga doktorka koja je takođe osuđena zbog istog prestupa kaže da je zabrinuta jer ovakvim postupanjem pacijenti nemaju mogućnost da pronađu činjenice koje bi im pomogle u racionalnom donošenju odluke o ovako osjetljivoj temi.

– Ljekari su morali da uklone sve podatke o abortusima, pa se sad na internetu mogu pronaći samo mjesta na kojima se ovaj proces obavlja. Želja mi je da obavjestim pacijente o mogućim zahvatima, različitim metodama, prednostima i nedostacima abortusa, mogućim komplikacijama – kaže doktroka Kristina Henel.

Henel je 2017. godine kažnjena sa 6.000 evra i od tada traje njena borba protiv nemačkog zakonodavnog sistema, a žalila se i Njemačkom Federalnom sudu.

– Mislim da naš trenutni zakon nije u skladu sa njemačkim Ustavom. Žene danas moraju da imaju detaljan uvid u informacije i niko ne treba da vam ih uskrati jer se tiču vašeg tijela i zdravlja – kaže ona.

Drugi sagovornici tvrde da je način na koji Nemačka reguliše pitanje abortusa jedinstven u zapadnim demokratijama. Leh Hoktor direktor Centra za reproduktivna prava saglasan je sa doktorkom Henel i cijelu situaciju opisuje kao veoma opasnu i štetnu.

– Ideja da njemačka zabrani pružanje ovih informacija, umesto da oštro reguliše i zabrani neproverene i netačne informacije je besmisleno – kaže Hoktor.

On dodaje da zakon nije samo u suprotnosti sa smjernicama SZO, već i sa ljudskim pravima, na koja se Nemačka potpisivanjem međunarodnih dokumenata obavezala.

Aktivisti koji se zalažu za ukidanje abortusa ovaj problem vide potpuno drugačije. Aleksandra Linder predstavnica udruženja Pravo na život protivi bilo kakvoj promjeni zakona.

– Njemačkoj ne nedostaje informacija, jer svi koji se odluče na abortus tokom savjetovanja dobiju sve potrebne činjenice o ovom procesu. Jedini razlog zbog kog se ovi zahvati objavljuju na internetu je da bi se zaradilo od njih – kaže Linder.

Njemačka ima relativno nizak stepen abortusa pa se prema zvaničnim podacima na 1.000 trudnoća izvrši svega 5,9 prekida. Poređenja radi, u SAD ovaj broj je skoro dvostruko veći jer se na isti broj začetih trudnoća izvrši 11,3 abortusa.

Ipak, kako prenosi CNN, svake godine se u Nemačkoj izvrši približno 100.000 abortusa, a ljekari tvrde da je jako važno da se svi oni urade na potpuno bezbjedan način koji je moguć jedno pravilnim informisanjem.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu