Politika

Nešić: Dejtonski sporazum nije isti kao i prije 26 godina zbog međunarodnih intervencija

Predsjednik DNS Nenad Nešić izjavio je da Dejtonski sporazum nije ono što je potpisano prije 26 godina zbog njegovog narušavanja međunarodnim intervencijama i dovođenjem u oblik kakav je sada sa značajno umanjenim nadležnostima Republike Srpske.

Nešić: Dejtonski sporazum nije isti kao i prije 26 godina zbog međunarodnih intervencija
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Nešić je istakao da je umanjena samostalnost i suverenost Republike Srpske u okviru BiH, te da je DNS za vraćanje oduzetih nadležnosti.

– Svaki ustavni sud bi oborio nezakonit prenos nadležnosti, ali ne i Ustavni sud BiH u kojem tri stranca i dva Bošnjaka preglasavju ostale. Moramo se zato jedinstveno dogovoriti kako vratiti nadležnosti i smatram da bi trebalo vidjeti koja se to nadležnost prva može vratiti i krenuti korak po korak – rekao je Nešić povodom 26 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma.

On je podsjetio da su samo četiri prenesene nadležnosti dobile saglasnost parlamenata, i to su one koje se tiču Oružanih snaga BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, Uprave za indirektno oporezivanje i OBA.

Pročitajte još

Nešić je ukazao da je do prenosa nadležnosti, prije svega došlo intervencijama međunarodne zajednice oličene u visokom predstavniku, ali i uz podršku političkih partija iz Srpske koje su na to “pristajale”.

Nešić smatra da povratak nadležnosti Srpskoj treba da se radi sistematski, angažovanjem advokata, međunarodnih pravnih stručnjaka, gdje bi se dokazalo da je taj prenosu u stvari nezakonit.

U nedjelju, 21. avgusta, navršava se 26 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH.

Tvrdnju da je ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koju smo preuzeli sa Srne, sajt raskrinkavanje.ba je ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Kako navode u analizi, Ustav Bosne i Hercegovine ne podupire tvrdnju da je Dejtonskim sporazumom “stvorena državna zajednica Bosna i Hercegovina sastavljena od dva entiteta”. U Ustavu se, zapravo, navodi da Republika BiH “nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država”. U prvom članu Ustava BiH jasno se navodi da se Ustavom njena unutrašnja organizacija modifikuje – to jest, mijenja ili prilagođava – unutar već postojećih, međunarodno priznatih granica. Ona, dakle, nije u Dejtonu “sastavljena” od dva entiteta, u smislu da je nastala njihovim spajanjem, već se od njih “sastoji”, kako je navedeno u članu 3.

Iz Ustava je, dakle, jasno da je Bosna i Hercegovina postojala i prije zaključivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, te da nije “stvorena” mirovnim sporazumom iz 1995. Ona je nezavisnost od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije proglasila 1. marta 1992. godine, nakon održanog referenduma o nezavisnosti. Zemlje članice tadašnje Evropske zajednice su je kao nezavisnu i suverenu državu priznale 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije, to su učinile i Sjedinjene Američke Države, zaključuju na sajtu raskrinkavanje.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu