Društvo

Nešto je i do potrošača: Ovo su razlozi zašto je uvoz hrane u BIH 3,5 puta veći od izvoza

BiH je lani izvezla proizvoda iz agro i prehrambene industrije u vrijednosti 962 miliona maraka, a uvezla 3,4 milijarde KM ili 3,5 puta više.

Granični prelaz Rača
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Analiza Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuje da je, u odnosu na 2020, izvoz povećan za 57 miliona KM ili šest odsto, a uvoz za 367 miliona KM ili 12 odsto.

U STK ističu da ovi podaci potvrđuju da, od ukupne količine prehrambenih proizvoda koje godišnje pojedemo, većina dolazi iz uvoza, odnosno, iz stranih fabrika.

Pročitajte još

– Ovakav odnos snaga uništava domaću prerađivačku industriju, te da je krajnje vrijeme za jačanje domaćih prerađivačkih kapaciteta i preduzimanje zaštitnih mjera. Jedna od tih mjera je sezonska zabrana uvoza hrane, a druga uvođenje prelevmana, odnosno zaštitnih taksi kojima se nadoknađuje razlika između nižih cijena uvoznog i viših cijena domaćeg proizvoda – navodi se u najnovijem broju Infokoma.

Iz STK BiH naglašavaju da se promoviše domaće, a jede uvozno.

– Kampanja oko kupovine domaćih proizvoda u BiH nije urodila plodom, jer nije praćena drugim mjerama, da li podsticajima ili određenim zabranama uvoza roba koje imamo. Za jednu državu je veoma važno da ima stabilnu proizvodnju hrane, pogotovo ako ima sirovinsku bazu, kao što je slučaj sa nama. Ako želimo imati stabilnost u proizvodnji hrane, moramo posegnuti za mjerama koje će stimulisati domaću proizvodnju – kažu u STK i dodaju da da trgovački lanci odlučuju čiju će robu prodavati.

– Oni ničim nisu ograničeni i diktiraju sve uslove. Proizvođači spolja imaju jake podsticaje i jeftiniji su pa trgovački centri prodajom njihovih proizvoda ostvaruju veću maržu. Potrošač gleda samo cijenu, jer ima male prihode – naglašavaju u ovoj komori.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu