Politika

Ni otpor prema OHR ne može ih natjerati u vlast sa SNSD: Opozicija čvrsto protiv VLADE NACIONALNOG JEDINSTVA

Da li bi vlada nacionalnog jedinstva ojačala poziciju Republike Srpske unutar BiH ili bi samo ojačala poziciju lidera SNSD, Milorada Dodika - tema je o kojoj se već nekoliko dana raspravlja u javnosti.

Ni otpor prema OHR ne može ih natjerati u vlast sa SNSD: Opozicija čvrsto protiv VLADE NACIONALNOG JEDINSTVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ideju o formiranju koncentracione, odnosno vlade nacionalnog jedinstva u kojoj bi bile sve parlamentarne političke partije prvi je iznio upravo Dodik na posljednjem sastanku lidera stranaka u Srpskoj. On smatra da bi to bio način da se svi zajedno okupe i učestvuju u političkom životu Srpske, što bi pokazalo srpsko jedinstvo. Na taj način bi se, smatra Dodik, poslala poruka kako Federaciji BiH, tako i Zapadu, da su srpski političari jedinstveni.

– Spreman sam i ponudio sam na prethodnom sastanku lidera partija Srpske da podnesem ostavku na mjesto člana Predsjedništva, kao i da to urade i svi poslanici i članovi Savjeta ministara, odnosno da se povučemo iz tih organa, što bi bila jaka poruka – rekao je Dodik, obrazlažući svoju ideju o vladi nacionalnog jedinstva.

Vrijeme za razgovore

Da je to dobra ideja stava je i predsjednik Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, koji za Srpskainfo kaže da tu temu ne treba olako odbaciti već da o tome još treba razgovarati.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Ja sam već u vladi nacionalnog jedinstva tako da nemam šta da kažem na tu temu. O tome trebaju da se izjasne kolege iz opozicije, koji treba da razumiju situaciju u kojoj se sada nalazimo – ističe Stevandić.

Kaže da su se neki već izjasnili protiv navedene vlade ali da je to, po njemu, prebrza reakcija i da ne treba reagovati na prvu.

– Ne znamo još šta se iza brda valja i bitno je da budemo jedinstveni, a da li ćemo imati vladu nacionalnog jedinstva ili nešto drugo o tome trebamo još da razgovaramo – smatra Stevandić.

Pročitajte još

S druge strane, opozicija ima sasvim drugačiji stav. Ističu da su saglasni da sve političke partije u Srpskoj trebaju biti jedinstvene kada je u pitanju otpor prema nametnutim odlukama visokog predstavnika i napadima na RS, ali da to ne znači da će automatski ući u vlast sa SNSD.

Fotelje

Lider DNS, Nenad Nešić, poručio je da ta stranka nema namjeru da učestvuje “u pregovorima o raspodjeli fotelja”.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– DNS smatra da Republika Srpska ima daleko važnijih tema na dnevnom redu i nećemo učestvovati u pregovorima o navedenoj vladi. Moja želja bila je da postignemo jedinstvo o zaštiti interesa Republike Srpske, a ne da razgovaramo o jedinstvu u rasprodjeli fotelja i funkcija – jasan je Nešić.

Pročitajte još

Isto je ponovio i predsjednik PDP, Branislav Borenović, koji je je podsjetio da njegov odlazak na sastanak, koji je održan u ponedjeljak u Narodnoj skupštini RS na poziv predsjednika parlamenta, Nedeljka Čubrilovića, ne znači da pristaje i na ulazak u vlast sa SNSD.

– Naše prisustvo u NSRS na poziv Čubrilovića isključivo je bilo zbog štetne Inckove odluke i da se iznađe adekvatan odgovor kojim se insistira na rješavanju pitanja nametnutog zakona. Jasno je da su nekakve priče o zajedničkim, koncentracionim ili nekim drugim prelaznim vladama u Srpskoj potpuno irelevantne i nisu moguće – poručio je Borenović.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dodaje da je stav PDP dobro poznat, a to je da će “nastaviti žestoko djelovati protiv korupcije, nepotizma, ogromnog zaduživanja, javašluka, nepravde i svih anomalija u društvu”.

Krivica

Osim lidera stranaka, Dodikovu ideju su proteklih dana komentarisali i drugi opozicionari, koji su naveli da bi vlada nacionalnog jedinstva išla na ruku samo lideru SNSD jer bi time ojačao svoju poziciju, koja je, po njihovom mišljenju, poljuljana među građanima.

Politički analitičar Darko Kuzmanović ističe da su upravo pojedini političari više ili manje i najveći krivci što je zakon, koji je prošle sedmice nametnuo Incko, ugledao svjetlo dana.

On je podsjetio na ranije izjave lidera SNSD, koji je Incka pred svjetskim diplomatama nazivao monstrumom, te ponižavao njemačke i američke ambasadore.

– Osim toga, vrijeđao je, provocirao i svojim ponašanjem rušio ugled Srpske gdje god je imao priliku, tako da je donekle doprineo nametanju ovog zakona –kaže Kuzmanović.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

On ističe da je nametanje zakona o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina, ali i bilo kojeg drugog zakona, loša poruka za BiH.

Međutim, kako dodaje Kuzmanović, očigledno je da su političari i iz vlasti, ali i opozicije, u strahu da bi se ponovo na scenu mogla vratiti bonska ovlaštenja.

– Cijela ova situacija će podići rejting Dodiku, koji je bio u ozbiljnom padu. S druge strane, opozicija je svojim sastankom s liderom SNSD propustila priliku da pokaže da je i bez Dodika bila u stanju da se bori za interese Srpske – smatra Kuzmanović.

Dodikove političke igre

On kaže da je opozicija mogla da predloži i bolje zaključke od onih koje su predložile partije na vlasti i da tako izbiju iz ruku lideru SNSD dugogodišni argument o izdajnicima i stranim plaćenicima.

Kuzmanović je stava da opozicija ne treba ulaziti u vladu nacionalnog jedinstva, jer smatra da to ne bi donijelo ništa posebno Republici Srpskoj već bi na tome poentirao samo lider SNSD.

– Dodik bi vjerovatno bio na čelu te vlade i stavio pod kontrolu opoziciju i tako je potpuno uništio. Opozicija bi potpuno izgubila kredibilitet, jer bi taj akt bio shvaćen kao saučesništvo u Dodikovim političkim igrama. U suštini radi se o tome da nije u pitanju vlada za spas i ojačavanje pozicija Republike Srpske, već vlada za spas i ojačavanje SNSD i političke karijere Milorada Dodika. Lider SNSD bi sa takvom vladom najviše dobio i našao utočište u nekim eventualno radikalnijim odlukama koje bi mogle nastupiti – kaže Kuzmanović.

Dodaje da bi taj potez kod građana bio shvaćen pod parolom „svi su isti“, što bi izazvalo još veću političku apatiju od ove koju trenutno imamo.

Stanić: Ili vlada ili ja

Šef Kluba poslanika SDS u parlamentu Srpske, Miladin Stanić, poručio je ovih dana da će napustiti tu stranku ukoliko se odluči da uđe u vladu nacionalnog jedinstva sa SNSD.

– Nikada ne bih ušao u vladu sa prevarantima i onima kojima je mjesto u zatvoru, a ne u vladi. Ako se neko iz moje stranke opredijeli za takvu priču, ja više nisam u SDS – upozorio je Stanić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu